Stwórz nowe powiadomienie cenowe

1/6 Amerykanów wybiera złoto na inwestycję długoterminową

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 29.04.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9266,68 PLN/oz
  
+ 18,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,99 PLN/oz
  
+ 1,23 PLN
16% Amerykanów wybiera złoto jako inwestycję długoterminową

Ostatnie badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa pokazują, że pandemia koronawirusa sprawiła, iż Amerykanie są wyraźnie rozczarowani kapitałem trzymanym w akcjach. Jednocześnie okazuje się, że wzmogło to ich “apetyt” na nieruchomości, konta oszczędnościowe oraz – fizyczne złoto!

Rynek nieruchomości – nadal istotny

35% Amerykanów za najlepszą inwestycję długoterminową wciąż uważa nieruchomości – nie jest to wielkim zaskoczeniem, gdyż inwestowanie w nieruchomości niezmiennie od 2013 roku zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych inwestycji długoterminowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ostatnich tygodniach zainteresowanie nowymi domami w USA mocno spadło, o czym niedawno pisaliśmy w tym artykule.

Co ciekawe coraz mniej Amerykanów ufa takim inwestycjom jak akcje czy wspólne fundusze inwestycyjne. Za najlepszą inwestycję długoterminową uważa je 21% badanych – rynek akcji i funduszy znacząco stracił na popularności, ponieważ tegoroczny wynik badania jest niższy aż o sześć punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, jednocześnie będąc najniższym wynikiem od 2012 roku.

“Amerykanie coraz rzadziej decydują się na wybór akcji oraz funduszy inwestycyjnych jako najlepszej inwestycji długoterminowej po tym, jak obrót na rynkach w USA spadł o ponad jedną trzecią. Aktualna sytuacja jest wynikiem ekonomicznych skutków pandemii COVID-19, z którymi od jakiegoś czasu boryka się gospodarka USA.” – możemy dowiedzieć się z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa.

Mimo znacznego osłabienia gospodarki, które niesie za sobą negatywne konsekwencje ekonomiczne, akcje i fundusze inwestycyjne w dalszym ciągu plasują się na niezwykle wysokim drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych inwestycji długoterminowych. Nieco mniej, ponieważ 17% badanych, uważa, że najlepszym wyborem do ulokowania swoich oszczędności, które przez dłuższy czas nie będą im niezbędne do życia, są konta oszczędnościowe.

Co szósty Amerykanin wybrałby złoto

Wyniki tegorocznego badania pokazują, że coraz większą popularnością cieszy się fizyczne złoto. Już 16% Amerykanów wskazuje na złoto jako najlepszą inwestycję długoterminową, co jest równoznaczne ze wzrostem o 2% w stosunku do zeszłorocznej ankiety. Do takiego stanu rzeczy przyczynił się aktualny kryzys, który po raz kolejny udowodnił, że złoto jest dla inwestorów jedną z najbardziej bezpiecznych przystani w trudnych czasach. Tegoroczny wynik pokazuje, jak zmieniła się perspektywa Amerykanów, decydujących się na ulokowanie swoich oszczędności w długim okresie.

Co wpływa na wzrost zainteresowania złotem?

Nieustannie rosnące zainteresowanie fizycznym kruszcem potęguje gwałtowny wzrost cen w stosunku do ubiegłego roku. Cena uncji złota w dolarach wzrosła niemal o 35% od kwietnia 2019 roku – w złotówkach ten wzrost jest jeszcze większy, ponieważ uncja jest droższa o ponad 45%!

Patrząc na całokształt badania wydaje się, że to właśnie ekonomiczne skutki COVID-19 odmieniły preferencje Amerykanów. W obliczu zagrożonego rynku akcji oraz niepewnej przyszłości rynku nieruchomości Amerykanie chętniej wybierają złoto. Niewykluczone, że podobnie jak miało to miejsce w 2011 roku, tak i tym razem, w następstwie globalnego kryzysu finansowego, będziemy świadkami spadku wartości akcji i mieszkań. Tak jak i wtedy, tak i teraz złoto najprawdopodobniej będzie postrzegane za najlepszą inwestycję.

Pierwsze miejsce dla złota w czasach kryzysu

W tym miejscu warto przypomnieć sobie jak kształtowały się wyniki badań, przeprowadzonych w 2011 i 2012 roku. Wówczas złoto zajmowało zaszczytne pierwsze miejsce, tym samym będąc uznawanym za najlepszą inwestycję długoterminową – zostało wskazane przez 34% ankietowanych amerykanów.

Jeśli rozważasz inwestycję w fizyczne złoto, konieczne sprawdź naszą ofertę złotych monet bulionowych oraz złotych sztabek inwestycyjnych – wszystkie produkty są dostępne od ręki, w dni robocze wysyłka kurierem następuje w 24 godziny od zaksięgowania płatności!

Cena złota (XAU-PLN)
9266,68 PLN/oz
  
+ 18,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,99 PLN/oz
  
+ 1,23 PLN

Możesz chcieć również przeczytać