Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Cena złota w konsolidacji przed decyzją Rezerwy Federalnej

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 28.07.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9328,49 PLN/oz
  
- 215,97 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,09 PLN/oz
  
- 4,82 PLN
TavexNews: Cena złota w konsolidacji przed decyzją Rezerwy Federalnej

Ostatnie tygodnie na rynku złota upływają pod znakiem oczekiwania na nowy bodziec, który byłby w stanie sprecyzować kierunek zmian na wykresach ceny tego metalu.

Decyzja Rezerwy Federalnej coraz bliżej

Od początku miesiąca cena złota konsoliduje się w okolicach 1800 USD/oz. Mimo że głównym winowajcom tego stanu rzeczy jest mocniejszy dolar amerykański, nie bez znaczenia pozostaje brak zdecydowania ze strony inwestorów, co do aktualnego trendu na rynku tego metalu, co wstrzymuje ich przed podejmowaniem zdecydowanych kroków inwestycyjnych.  Z tego punktu widzenia jeszcze bardziej istotna wydaje się być dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej, co do przyszłości polityki monetarnej w USA, w której znacząca część inwestorów upatruje potencjalnego katalizatora dla cen złota.

W chwili pisania tego tekstu cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich wynosi 1799,01 USD/oz i notuje dzienny spadek na poziomie 0,26%. Negatywne zmiany na wykresach podyktowane są głównie dzisiejszym umocnieniem dolara, który odrabia straty poniesione podczas wczorajszej sesji. Z kolei cena złota wyrażona w polskiej walucie od kilku dni oscyluje w okolicach 7000 PLN/oz i w chwili pisania tego tekstu wynosi 7007,85 (+0,02% w ciągu dnia).

„Ceny złota kontynuują swój powolny taniec w okolicach 1800 dolarów. Wydaje się, że rynek nie jest w stanie znaleźć jasnego kierunku, a inwestorzy czekają na posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku… zmienność jest bardzo niewielka – powiedział Carlo Alberto De Casa – Analityk Rynkowy w Kinesis.

Czy najbliższe posiedzenie przyniesie zmiany w parametrach polityki monetarnej w USA?

Tym, czego ze szczególną niecierpliwością wyczekują inwestorzy, jest decyzja Rezerwy Federalnej w zakresie ograniczenia QE. Debata została „otwarta” podczas czerwcowego posiedzenia, stąd oczekiwania, że bank powie nieco więcej na temat swoich planów i daty rozpoczęcia zacieśniania warunków finansowych. Zasadniczą kwestię stanowi również nastawienie Rezerwy Federalnej do normalizacji polityki monetarnej w warunkach zagrożenia ze strony rozprzestrzeniającej się mutacji Delta koronawirusa.

Część ekspertów nie oczekuje większych „rewelacji” po dzisiejszej decyzji. Dużo bowiem wskazuje na to, że Rezerwa Federalna utrzyma dotychczasowe parametry polityki monetarnej i pozostanie ostrożna w zakresie podawania wskazówek na przyszłość. Zdecydowanie więcej „nadziei” eksperci wiążą z wrześniowym komunikatem, któremu będzie towarzyszyło wygaśnięcie większości programów fiskalnego wsparcia powstałych na potrzeby pandemii COVID-19. Czy Rezerwa Federalna pozostawi bezbronnych Amerykanów na pastwę losu?

„Większość przedstawicieli Fed [Rezerwy Federalnej – przyp. red.], w tym Prezes Fed Powell, nadal uważa, że inflacja będzie przejściowa” – czytamy w nocie Analityków z Commerzbanku. „Oznacza to, że jastrzębie niespodzianki nie są dziś szczególnie prawdopodobne, zwłaszcza że tym razem nie będzie nowych projekcji wzrostu, danych o inflacji ani wykresu punktowego z przewidywań członków FOMC”.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać