Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Co przyniesie nadchodzący tydzień? Opinie analityków na temat perspektyw dla rynku złota

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 19.07.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9327,43 PLN/oz
  
- 217,03 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,05 PLN/oz
  
- 4,86 PLN

Cena złota powyżej 1800 USD za uncję okazała się być umocnionym w ostatnim czasie trendem. I chociaż optymistyczne nastroje, co do dalszego wzrostu cen złota nieco ostygły, analitycy i inwestorzy w dalszym ciągu przewidują, że złoto utrzyma tendencję wzrostową w nadchodzącym tygodniu.

Jak zachowa się złoto w najbliższym tygodniu?

„W tej chwili złoto się umacnia, ale w przyszłym tygodniu możemy zobaczyć wyższe ceny – oznajmił Bob Haberkorn – Senior Market Strategist w RJO Futures.

Zdaniem Adriana Day’a – dyrektora generalnego w Adrian Day Asset Management – w najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen złota.

Od kiedy ludzie zaczęli kupować złoto jako ubezpieczenie lub zabezpieczenie finansowe, cena staje się drugorzędną kwestią, dlatego znaczny wzrost cen złota jest niewykluczony – powiedział Day.

Czynniki decydujące o cenie złota w nadchodzącym tygodniu – od czego będzie zależała cena kruszcu?

Dla części analityków, czynnikiem, który będzie warunkował dalszy wzrost cen złota w najbliższym czasie, jest osłabienie dolara amerykańskiego.

Charlie Nedoss – Senior Market Strategist w LaSalle Futures Group – powiedział, że rosnące oczekiwania, co do ogłoszenia przez rząd USA nowych środków stymulujących, mających na celu wsparcie zdewastowanej przez pandemie COVID-19 gospodarki, będą ciążyły dolarowi amerykańskiemu, tym samym sprzyjając cenom złota.

Zdaniem Darina Newsoma – prezesa w Darin Newsom Analysis – nie tylko słabszy dolar sprzyja cenom złota – kluczowe znaczenie ma również rekordowy wzrost na rynkach akcji.

„W tej chwili nie ma powodu, aby kupować dolary” – powiedział Newsom. Zatem pieniądze, które napływają do złota, stanowią zabezpieczenie przed wzrostem cen akcji”.

Korekta na rynku złota

Zdaniem części analityków korekta na rynku złota mogłaby okazać się zdrowa w perspektywie długoterminowej. Ole Hansen – dyrektor ds. Strategii Towarowych w Saxo Bank – powiedział, że chociaż pozostaje optymistyczny, w kwestii długoterminowych perspektyw dla rynku złota, przewiduje, że najbliższy tydzień przyniesie delikatny spadek.

Colin Cieszyński – główny strateg ds. rynków w SIA Wealth Management – oznajmił, że jest neutralnie nastawiony wobec złota, ponieważ uważa, że rynek czeka na nowy katalizator.

Po tym, jak trzy banki centralne (BOJ, EBC, BOC) po ostatnich posiedzeniach, oznajmiły, że zamierzają utrzymać politykę pieniężną, nie było bodźców, które mogłyby w krótkim terminie napędzić wzrost cen złota – zaznaczył Cieszyński.

Możesz chcieć również przeczytać