Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Czy złoto przestanie być dostępne dla indywidualnych inwestorów?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 22.05.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9264,12 PLN/oz
  
+ 4,14 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,12 PLN/oz
  
- 3,46 PLN

Ostatnie dwa miesiące przyniosły znaczny wzrost popytu na złoto, w związku z obawami inwestorów o bezpieczeństwo ich kapitału w obliczu pandemii koronawirusa.

Czy złoto zostanie zbanowane?

Crispin Odey – kierownik Europejskiego Funduszu Hedgingowego, znany przede wszystkim z negatywnych prognoz dotyczących sytuacji rynkowych – ostrzega przed tym, że rządy mogą doprowadzić do znacznego spadku wartości kruszcu, przy jednoczesnym gwałtownym wzroście inflacji.

„Nic dziwnego, że ludzie decydują się na kupno złota. Warto jednak pamiętać, że w pewnym momencie władze mogą podjąć próbę zdeprecjonowania złota, czyniąc jego posiadanie nielegalnym dla osób prywatnych. Zrobią to tylko wówczas, gdy poczują potrzebę stworzenia stabilnego mechanizmu rozliczeniowego dla handlu światowego.”

Warto jednak zauważyć, że ponieważ waluty nie są już bezpośrednio powiązane ze złotem, na ten moment nie pojawiły się żadne doniesienia, które mogłyby świadczyć o tym, że rządy lub banki centralne zamierzają podjąć tego typu działania.

W ubiegłym miesiącu Fundusz Odey European Inc. zwiększył swoje zasoby złota. Pod koniec kwietnia kontrakty typu futures na złoto na COMEX stanowiły 39,9% wartości aktywów netto funduszu.

Bloomberg podał, że fundusz Odey’a wzrósł w marcu o 21%, a następnie spadł w kwietniu o 9,5%.

Działania banków i władzy w obliczu kryzysu

Odey porównał aktualną sytuację rynkową, na której pandemia COVID-19 odcisnęła znaczące piętno, do tej z wielkiego kryzysu mającego miejsce w latach 30 ubiegłego wieku, wskazując na to, że banki centralne ostatecznie nie będą w stanie powstrzymać gwałtownie rosnącej inflacji.

„Historia nauczyła nas, że w czasach kryzysu władcy od zawsze uciekali się do osłabienia wartości systemu monetarnego.” – powiedział Odey. „Mam szczerą nadzieję, że władze będą walczyły z dominującymi trendami tego typu na każdym etapie. Spodziewam się niestety, że ostatecznie przegrają walkę.”

Czy ceny złota osiągną rekordowe wartości?

Pogląd, że ceny złota sięgną nowych, rekordowych wartości, w związku z ponownym otwarciem gospodarek i skokami inflacji, cieszy się największą popularnością wśród analityków rynkowych. Wiele firm badawczych i banków uważa, że będzie to miało miejsce w końcówce ostatniego kwartału tego roku lub początku przyszłego 2021.

W momencie pisania tego tekstu czerwcowe kontrakty futures na złoto na COMEX były sprzedawane po cenie 1 728,00 USD, co jest równoznaczne ze spadkiem o 1,38% w ciągu dnia, przy optymistycznym nastawieniu na rynku.

Cena złota (XAU-PLN)
9264,12 PLN/oz
  
+ 4,14 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,12 PLN/oz
  
- 3,46 PLN

Możesz chcieć również przeczytać