Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Decyzja o rozpoczęciu QE w USA pod znakiem zapytania

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 11.10.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9549,27 PLN/oz
  
+ 46,63 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
121,07 PLN/oz
  
+ 1,83 PLN
TavexNews: Decyzja o rozpoczęciu QE w USA pod znakiem zapytania

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy wznowił debatę na temat potencjalnego terminu rozpoczęcia taperingu za oceanem.

Co pokazał wrześniowy raport z rynku pracy w USA?

Raport NFP niewątpliwie jest jednym z najuważniej śledzonych raportów zważywszy na jego istotny wpływ na decyzje Rezerwy Federalnej. Szczególnie teraz, kiedy istnieją przesłanki za tym, że Rezerwa Federalna przymierza się do zmiany kierunku – co prawda nigdzie nie padło wprost, że tapering rozpocznie się w listopadzie, jednak przedstawiciele Rezerwy Federalnej między wierszami zasugerowali, że mówiąc o zamiarze ograniczenia skali dodruku mieli na myśli właśnie najbliższe posiedzenie FOMC. W tej sytuacji inwestorzy zadają sobie pytanie, czy rozczarowujący wzrost zatrudnienia (194 tysiące vs. konsensus oczekiwań rynkowych, który zakładał przyrost na poziomie 500 tysięcy) nie skłoni amerykańskich władz monetarnych do odroczenia zacieśniania warunków finansowych.

Czy nieznaczny wzrost zatrudnienia przyćmi pozostałe składowe raportu?

Czy dane rzeczywiście były na tyle rozczarowujące, żeby Rezerwa Federalna zdecydowała się na zmianę narracji? Fakt, zatrudnienie nie sprostało oczekiwaniom, ale jednocześnie raport pokazał znaczący spadek stopy bezrobocia z 5,2% do 4,8%, tym samym potwierdzając tezę, że problem nie leży w pracodawcy, który – w dużym uproszczeniu – jest gotowy zatrudniać, tyle że brakuje chętnych do podjęcia pracy. Potwierdza to spadek wskaźnika zatrudnienia oraz wzrost płac – czynnika, który ma zachęcić do powrotu na rynek pracy. Wydaje się więc, że mimo chwilowego przejęcia danymi, po ich przetrawieniu, rynek w dalszym ciągu opowiada się za perspektywą rozpoczęcia taperingu podczas listopadowego posiedzenia FOMC.

Tydzień danych z USA

Przed nami zasadniczo ostatnia dawka publikacji zza oceanu przed zbliżającym się wielkimi krokami listopadowym posiedzeniem FOMC. W środę o godzinie 14:30 poznamy dane o inflacji CPI. Tego samego dnia o godzinie 20:00 opublikowany zostanie protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC, w którym inwestorzy będą poszukiwać dokładniejszego potwierdzenia przyszłych kroków Rezerwy Federalnej. W kolejnych dniach na szczególną uwagę zasługują dane o inflacji PPI (godzina 14:30) i sprzedaży detalicznej (godzina 14:30), które zostaną opublikowane odpowiednio w czwartek i piątek.

Możesz chcieć również przeczytać