Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jak ropa naftowa wpływa na ceny złota?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 24.04.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9316,93 PLN/oz
  
- 233,47 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,81 PLN/oz
  
- 5,14 PLN
Ropa naftowa i jej wpływ na cenę złota

Sytuacja na rynku ropy naftowej nieustannie się pogarsza – ropa naftowa odnotowuje coraz większe straty już od kilkunastu dni.

Rekordowo niskie ceny ropy naftowej

Jaki wpływ będzie miała cena ropy na kształtowanie się cen złota w przyszłości? West Texas Intermediate (WTI), jeden z trzech przyjętych na świecie standardów ropy naftowej, w poniedziałek 20 kwietnia 2020 roku odnotował gwałtowny dzienny spadek o 76%, co jest równoznaczne ze spadkiem poniżej 5 USD za baryłkę. Według analityków, bezpośrednią przyczyną tego stanu rzeczy było nadmierne zaopatrzenie w stosunku do bardzo niskiego popytu.

Niektórzy analitycy nie wykluczali zaistnienia sytuacji, w której ceny byłyby ujemne. „Nie ma ograniczeń w kwestii spadku cen, jeśli zapasy i rurociągi są pełne.” – w poniedziałkowym Tweecie Pierre Andurand, zarządzający funduszem hedgingowym Andurand Capital. „Nie możemy wykluczyć pojawienia się ujemnych cen. (…) Będzie to jednak krótkotrwałe zjawisko.” – dodał, a prognozy jego i innych specjalistów ku zaskoczeniu wszystkich inwestorów ostatecznie sprawdziły się.

Aktualna cena benzyny a popyt na benzynę

Nieustanne spadki na rynku ropy naftowej mają miejsce pomimo niedawno zawartej umowy OPEC +, która regulowała zmniejszenie wydobycia. Nadmierna podaż jest znaczącą kwestią w świetle walki z pandemią koronawirusa, która prowadzi do zatrzymania większości globalnego popytu na ropę.

„W związku z ogromnym spadkiem popytu na benzynę, zlokalizowane w Ameryce Północnej magazyny są pełne i nie ma w nich miejsca na nową dostawę. Taka sytuacja odbiła się z kolei na cenach detalicznych benzyny, które w niektórych miejscach wynoszą poniżej 1 USD za galon. – oznajmił Starszy Analityk Techniczny Kitco, Jim Wyckoff.

Ropa naftowa a wzrost cen złota

„Niższe ceny ropy naftowej mają silne wsparcie w dochodach z obligacji i gwałtownie spadających stopach procentowych na całym świecie. Sprawia to, że zwiększa się wartość nieoprocentowanego złota i jest przejawem sposobności banków do dalszego stymulowania systemu monetarnego, co – ponownie – działa na korzyść złota.” – wyjaśnił McGlone.

„Celem, do którego nieustannie zmierza cena złota, jest uzyskanie w czerwcu ceny kontraktów na poziomie 1800 USD”. W całym przedostatnim tygodniu kwietnia ceny złota po raz kolejny przekroczyły kluczowy poziom 1700 USD za uncję i – co bardziej istotne – długo go utrzymywały. „Złoto nieustannie osiąga coraz wyższe maksima w praktycznie każdej walucie. To kwestia czasu, kiedy osiągnie je również w dolarach.” – zakończył McGlone, a żeby potwierdzić prawdziwość jego słów wystarczyło obserwować cenę złota w naszej walucie. W Polsce ceny złota dzień po dniu osiągały swój ATH (z ang. All-Time High, czyli rekordowo wysoki poziom), cały czas utrzymując się w przedziale ponad 7000 PLN, przekraczając w tym czasie rekordowe 7300 PLN.

Opracowanie na podstawie artykułu kitco.com.

W Tavex sprzedajemy złoto inwestycyjne tylko i wyłącznie od ręki, a wszystkie produkty posiadane w ofercie prezentujemy np. w kategorii Złoto inwestycyjne.

Możesz chcieć również przeczytać