Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jerome Powell nominowany na drugą kadencję Prezesa Fed

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 23.11.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9263,23 PLN/oz
  
+ 4,70 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,11 PLN/oz
  
- 3,45 PLN
TavexNews: Jerome Powell nominowany na drugą kadencję Prezesa Fed

Kolejne cztery lata na stanowisku Prezesa Rezerwy Federalnej dla Jerome Powella. Decyzją Joe Bidena obecny Przewodniczący Rady Gubernatorów został nominowany na drugą kadencję. Lael Brainard – potencjalna konkurentka Powella – zastąpi Richarda Claridę na stanowisku Wiceprzewodniczącej Rezerwy Federalnej.

„Ameryka potrzebuje stabilnego, niezależnego i skutecznego przywódcy w Rezerwie Federalnej. Dlatego nominuję Jerome Powella na drugą kadencję na Przewodniczącego Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, a dr Lael Brainard na Wiceprzewodniczącą Rady Gubernatorów” – napisał Joe Biden na Twitterze.

Cena złota wyraźnie w dół po decyzji Joe Bidena

Decyzją w sprawie wyboru nowego Przewodniczącego Rezerwy Federalnej uczestnicy rynku żyli już od kilku tygodniu. Zgodnie z oczekiwaniami wybór Joe Bidena przełożył na umocnienie dolara, które szło w parze ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i akcji banków. Taka reakcja była zbieżna z powszechny przekonaniem, że Lael Brainard reprezentuje bardziej „gołębie” stanowisko niż Jerome Powell, co mogłoby doprowadzić do odroczenia w czasie taperingu lub złagodzenia jego przebiegu.

„Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, zrobiliśmy niesamowite postępy przez ostatnich 10 miesięcy w zakresie przywracania Amerykanów do pracy i ponownego wprowadzania naszej gospodarki na właściwe tory. Ten sukces to efekt ekonomicznej agendy realizowanej przeze mnie oraz odważnych działań Rezerwy Federalnej pod kierownictwem przewodniczącego Powella i przy udziale dr Brainard, którzy pomogli nam nawigować w czasie najgorszego załamania gospodarczego w najnowszej historii USA” – czytamy w oświadczeniu Joe Bidena.

W reakcji na wczorajszą decyzję Joe Bidena cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich spadła o przeszło 2,2% w okolice trzytygodniowego minimum i w chwili pisania tego tekstu tj. o godzinie 11:43 wynosi 1797,62 USD/oz. Nieco mniejszy, bo 2% spadek obserwujemy na wykresie ceny złota w polskiej walucie – aktualnie cena uncji tego metalu kształtuje się na poziomie 7528,38 PLN.

Cena złota (XAU-PLN)
9263,23 PLN/oz
  
+ 4,70 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,11 PLN/oz
  
- 3,45 PLN

Możesz chcieć również przeczytać