Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jerome Powell nominowany na drugą kadencję Prezesa Fed

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Rynek złota dnia 23.11.2021
Cena złota (XAU-PLN)
7 256,56 PLN/oz
  
+ 3,35 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
91,11 PLN/oz
  
- 0,56 PLN

Kolejne cztery lata na stanowisku Prezesa Rezerwy Federalnej dla Jerome Powella. Decyzją Joe Bidena obecny Przewodniczący Rady Gubernatorów został nominowany na drugą kadencję. Lael Brainard – potencjalna konkurentka Powella – zastąpi Richarda Claridę na stanowisku Wiceprzewodniczącej Rezerwy Federalnej.

„Ameryka potrzebuje stabilnego, niezależnego i skutecznego przywódcy w Rezerwie Federalnej. Dlatego nominuję Jerome Powella na drugą kadencję na Przewodniczącego Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, a dr Lael Brainard na Wiceprzewodniczącą Rady Gubernatorów” – napisał Joe Biden na Twitterze.

Cena złota wyraźnie w dół po decyzji Joe Bidena

Decyzją w sprawie wyboru nowego Przewodniczącego Rezerwy Federalnej uczestnicy rynku żyli już od kilku tygodniu. Zgodnie z oczekiwaniami wybór Joe Bidena przełożył na umocnienie dolara, które szło w parze ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i akcji banków. Taka reakcja była zbieżna z powszechny przekonaniem, że Lael Brainard reprezentuje bardziej „gołębie” stanowisko niż Jerome Powell, co mogłoby doprowadzić do odroczenia w czasie taperingu lub złagodzenia jego przebiegu.

„Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, zrobiliśmy niesamowite postępy przez ostatnich 10 miesięcy w zakresie przywracania Amerykanów do pracy i ponownego wprowadzania naszej gospodarki na właściwe tory. Ten sukces to efekt ekonomicznej agendy realizowanej przeze mnie oraz odważnych działań Rezerwy Federalnej pod kierownictwem przewodniczącego Powella i przy udziale dr Brainard, którzy pomogli nam nawigować w czasie najgorszego załamania gospodarczego w najnowszej historii USA” – czytamy w oświadczeniu Joe Bidena.

W reakcji na wczorajszą decyzję Joe Bidena cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich spadła o przeszło 2,2% w okolice trzytygodniowego minimum i w chwili pisania tego tekstu tj. o godzinie 11:43 wynosi 1797,62 USD/oz. Nieco mniejszy, bo 2% spadek obserwujemy na wykresie ceny złota w polskiej walucie – aktualnie cena uncji tego metalu kształtuje się na poziomie 7528,38 PLN.

Cena złota (XAU-PLN)
7 256,56 PLN/oz
  
+ 3,35 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
91,11 PLN/oz
  
- 0,56 PLN

Możesz chcieć również przeczytać