Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Joe Foster o tym, czy złoto przekroczy barierę 2000 USD

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 11.05.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9262,48 PLN/oz
  
+ 5,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,10 PLN/oz
  
- 3,44 PLN
Joe Foster o cenie złota

Joe Foster – Zarządzający funduszami VanEck, firmy związanej z tematyką inwestycyjną, z siedzibą w Nowym Jorku – poparł swoje wcześniejsze optymistyczne perspektywy dla fizycznego złota, wskazując na to, że ceny kruszcu mogą w przyszłym roku osiągnąć nowy, rekordowy poziom.

Rozmowa z Joe Foster’em o rynku złota

W wywiadzie dla Asset TV Joe Foster powiedział, że według niego cena złota sięgnie granicy 2000 USD za uncję w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w reakcji na masowe bodźce, mające na celu ochronę globalnej gospodarki przed ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

„Bierzemy pod uwagę kilka scenariuszy. Według części z nich cena uncji złota będzie znacznie wyższa. – oznajmił w wywiadzie Foster.

Wpływ pandemii COVID-19 na globalną gospodarkę

Joe swoje zdanie dotyczące przyszłych cen złota argumentuje tym, jaki wpływ na rynek kruszcu będą miały działania podjęte przez rządy oraz banki centralne, aby powstrzymać ekonomiczne skutki COVID-19 i dalszy rozwój pandemii. Foster wspomniał, że złoto będzie dobrze radziło sobie w obecnej sytuacji, podobnie jak radzą sobie rynki finansowe z rzeczywistymi ujemnymi stopami procentowymi.

Wchodzimy w stan recesji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie ona głęboka i jak długo będzie się utrzymywała. Dług nieustannie rośnie. Rządy odnotowują coraz większe zadłużenie, które teoretycznie ma im umożliwić zebranie wystarczających funduszy, aby przetrwać kryzys. Biorąc to pod uwagę, nie powinniśmy się dziwić, skąd wynika tak wysoka niepewność na globalnych rynkach.” – powiedział Foster. Złoto nie płaci żadnych odsetek. Przy stopach procentowych równych zeru, a nawet ujemnych, jak w Europie czy Japonii, złoto jest jeszcze bardziej atrakcyjne w oczach inwestorów..

Czy cena złota będzie jeszcze wyższa?

Niewątpliwie oczekiwany jest dalszy wzrost cen królewskiego kruszcu. Foster poradził inwestorom, aby mieli na oku zasoby wydobywcze. Zarządzający Funduszami firmy VanEck zaznaczył również, że górnictwo jest jednym z niewielu sektorów, w którym nieustannie rosną ceny towarów.

Foster podkreślił, że wielu kluczowych dla rynku złota producentów jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Obecne ceny oscylujące w okolicach 1700 USD za uncję umożliwiają producentom utrzymanie marż na wysokim poziomie.

„Średnio dług netto EBITDA [zysku operacyjnego przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek, podatków oraz amortyzacji – przyp. red.] w przemyśle złotniczym stanowi około ⅕ w stosunku do zadłużenia S&P 500.” – zauważył Foster. „Widzieliśmy, jak dwie firmy zwiększają swoje dywidendy [aktywa wypłacane właścicielom jako wynagrodzenie za udzielenie kapitału – przyp. red.] w samym środku trwania globalnego kryzysu i oczekujemy, że kolejne firmy również będą zwiększać swoje dywidendy w momencie, kiedy wszystkie kopalnie powrócą do pracy.”.

To że sektor produkcyjny złota odnotowuje znaczące zyski, potwierdza wtorkowa wypowiedź przedstawicieli Newmont Corp – największego na świecie przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem złota – z której wynika, że odnotowało ono ponadprzeciętnie wysokie zyski w 1 kwartale. Firma oznajmiła, że w okresie od stycznia do marca produkcja wyniosła imponująco wysoki wynik 1,5 miliona uncji!

Cena złota (XAU-PLN)
9262,48 PLN/oz
  
+ 5,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,10 PLN/oz
  
- 3,44 PLN

Możesz chcieć również przeczytać