Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Masowe zamykanie indyjskich rafinerii w związku z COVID-19

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 17.06.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9455,57 PLN/oz
  
- 172,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,06 PLN/oz
  
- 2,38 PLN
Według mediów w Indiach, pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie aż 10 z 20 rafinerii złota!

Według lokalnego raportu indyjskich mediów, wybuch pandemii koronawirusa w znacznym stopniu odbił się na funkcjonowaniu indyjskich rafinerii złota – w konsekwencji połowa krajowych mennic została zamknięta!

Indie zamknęły połowę krajowych rafinerii złota

W poniedziałek The Economic Times – indyjska gazeta, w której umieszczane są najnowsze doniesienia związane z gospodarką – poinformowała, że 10 z 20 indyjskich rafinerii złota wstrzymało działalność z powodu braku złota, pochodzącego od stałych dostawców, tj. Szwajcarii, Ghany i Peru.

Media poinformowały, że wszystkie z zamkniętych rafinerii odpowiadały za produkcję sztabek złota „Dore”. Sztabki złota „Dore” są wykonane z chropowatego, „nieczystego” złota – wytwarzane w kopalniach, a następnie wysyłane do rafinerii w celu przetworzenia na złoto o różnych formach i czystości. Każda sztabka złota „Dore” zawiera średnio od 50 do 75% czystego złota.

Czy koronawirus zachwiał popyt na złoto w Indiach?

Niezwykle istotną kwestią, poza tą, związaną ze znaczną redukcją podaży, jest znaczący spadek popytu na złoto w Indiach, które – jak powszechnie wiadomo – plasują się na 2 miejscu, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na ten kruszec.

„Od czasu wprowadzenia obostrzeń rafinerie, które zajmowały się wyłącznie importowanym złotem Dore, zostały zamknięte w związku z brakiem złota. Jest mało prawdopodobne, żeby sytuacja poprawiła się w najbliższym czasie. Zapotrzebowanie na złoto w Indiach gwałtownie spadło, a zatem zapasy, które nadal istnieją, wystarczą, aby zaspokoić popyt krajowy.” – oznajmił James Jose, Sekretarz w Association of Gold Refineries and Mints.

Inne newsy z indyjskiego rynku złota

Jeśli chodzi o inne aktualności związane z indyjskim rynkiem złota, Multi Commodity Exchange of India (MCX) – niezależna giełda towarowa z siedzibą w Bombaju – zamierza rozpocząć przyjmowanie złotych sztabek produkowanych przez indyjskie rafinerie, w celu dostarczania ich klientom w ramach kontraktów.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami MCX, wybrane do współpracy rafinerie zostaną poddane procesowi kontroli (w tym audytom). Współpraca będzie dotyczyć łańcucha dostaw, odpowiedzialnego pozyskiwania, rafinacji i prawidłowego oznaczania złota.

Na ten moment MCX akceptuje wyłącznie numerowane seryjnie złote i srebrne sztabki, pochodzące od rafinatorów zatwierdzonych przez London Bullion Market Association, a także sztaby Emirates Gold.

Możesz chcieć również przeczytać