Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Największe przejęcie w branży luksusowej nie dojdzie do skutku! Konflikt między LVMH i Tiffany & Co.

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 10.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9795,41 PLN/oz
  
+ 110,12 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,77 PLN/oz
  
- 1,91 PLN

Na rynku jubilerskim zawrzało po tym, jak francuski gigant zajmujący się produkcją dóbr luksusowych – LVMH – zrezygnował z przejęcia amerykańskiej spółki jubilerskiej Tiffany & Co. Gdyby transakcja doszła do skutku, moglibyśmy mówić o największym przejęciu w branży luksusowej w historii!

Niedotrzymanie warunków umowy zarzewiem sporu

Niedotrzymanie warunków zawartej jesienią ubiegłego roku umowy stanowi aktualnie przedmiot sporu pomiędzy dwoma gigantami. Spółka Tiffany & Coo oznajmiła, że złoży pozew przeciwko LVMH celem zmuszenia koncernu do sfinalizowania transakcji. Jubiler oskarżył francuską firmę o celowe opóźnianie przejęcia z powodu pandemii COVID-19, która okazała się dramatyczna w skutkach dla przemysłu jubilerskiego.

Przejęcie warte ponad 16 mld USD – druga strona medalu…

Pod koniec listopada ubiegłego roku francuski koncern – właściciel ponad 70 marek luksusowych z całego świata, w tym Louis Vuitton – zgodził się zapłacić 135 USD za każdą akcję amerykańskiego jubilera Tiffany & Co, czyli łącznie 16,2 mld USD. Przejęcie miało doprowadzić do rozwoju najsłabszego ogniwa francuskiego giganta, jakim jest dział wyrobów jubilerskich.

Zdaniem LVMH źródło niedotrzymania warunków umowy leży jednak gdzie indziej niż deklaruje Tiffany. Francuski gigant poinformował, że zarząd koncernu otrzymał pismo od francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o opóźnienie przejęcia amerykańskiego przedsiębiorstwa, w związku z zagrożeniem nałożenia przez USA ceł na towary z Francji. Co więcej, według LVMH amerykański jubiler również zwrócił się z prośbą o przełożenie ostatecznego terminu transakcji z 24 listopada na 31 grudnia.

Historyczny spadek popytu na wyroby jubilerskie w 2 kwartale 2020 roku

Według większości niezależnych źródeł, plan odstąpienia od umowy przez francuski koncern spowodowany jest przede wszystkim historycznym spadkiem popytu na wyroby jubilerskie w drugim kwartale z powodu pandemii COVID-19.

Według danych Światowej Rady Złota (World Gold Council) za drugi kwartał, popyt na biżuterię w USA spadł o 34% w porównaniu z drugim kwartałem 2019 roku. Był to najbardziej znaczący spadek od czasu, kiedy WGC rozpoczęła zbieranie danych. Zgodnie z danymi opublikowanymi na łamach raportu za drugi kwartał, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku popyt na biżuterię spadł do najniższego poziomu od ośmiu lat.

Możesz chcieć również przeczytać