Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Nasilenie konfliktu pomiędzy USA a Chinami – złoto nadal świeci najjaśniej

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 26.08.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9240,75 PLN/oz
  
+ 87,94 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,80 PLN/oz
  
+ 4,74 PLN

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na rynku złota, mało kto spodziewał się wzrostu o niemal 50 USD na uncji na przestrzeni kilku godzin. Nie bez znaczenia dla stosunkowo gwałtownego skoku cenowego pozostaje przybierający na sile konflikt geopolityczny pomiędzy USA a Chinami.

Jak relacja pomiędzy USA a Chinami wpłynie na rynek złota?

Grudniowe kontrakty terminowe na złoto ostatnio sprzedawane były po cenie 1947 USD za uncję, co jest równoznaczne ze wzrostem o ponad 1% w ciągu dnia. Wraz ze wzrostem cen złota spadła wartość indeksu dolara amerykańskiego, która na ten moment oscyluje w okolicach 93 punktów.

Mimo że w ostatnim czasie temat konfliktu pomiędzy USA a Chinami nieco ucichł, nie oznacza to, że został zakończony. Z najnowszych doniesień mediów wynika, że chińskie wojsko wystrzeliło dziś dwa pociski, w tym „zabójcę lotniskowców”, na terytorium Morza Południowochińskiego. Według niektórych źródeł dzisiejsze zajście było wyraźnym ostrzeżeniem dla Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem mediów, dzisiejszy „wystrzał” jest odpowiedzią ze strony chińskiego rządu na informację o tym, że amerykański samolot szpiegowski U-2 przekroczył strefę zakazu lotów, zlokalizowaną u północnego wybrzeża kraju.

Phillip Streible – strateg ds. rynku w Blue Line Futures – podkreślił, że uwaga inwestorów w ostatnim czasie została w pełni skupiona na sympozjum w Jackson Hole i przemówieniu Jerome Powella. Zdaniem stratega inwestorzy zbyt szybko zapomnieli o przybierającym na sile konflikcie geopolitycznym.

„Na razie nikt jeszcze się tym nie przejmuje, ale złoto zdecydowanie zyskuje w związku z nawrotem niepewności geopolitycznej – powiedział Streible.

Inwestorzy od ponad tygodnia z niecierpliwością wyczekiwali na to, co przewodniczący Rezerwy Federalnej powie o aktualnej kondycji gospodarki oraz potencjale zapowiedzianych środków stymulacyjnych.

Cena złota (XAU-PLN)
9240,75 PLN/oz
  
+ 87,94 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,80 PLN/oz
  
+ 4,74 PLN

Możesz chcieć również przeczytać