Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Nowa mutacja COVID-19 w Europie zdominowała nastroje rynkowe

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 21.12.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9245,09 PLN/oz
  
+ 92,28 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,66 PLN/oz
  
+ 5,59 PLN
TavexNews: Nowa mutacja COVID-19 w Europie zdominowała nastroje rynkowe

Dzisiejsze ruchy na wykresach cen złota są odpowiedzią na ograniczony apetyt inwestorów na ryzykowne klasy aktywów.

Nowa mutacja koronawirusa przyczyną zmiany nastrojów rynkowych

Niewątpliwie źródłem zamieszania na rynkach, które doprowadziło do gwałtownych spadków cen akcji, są niepokojące doniesienia z Wielkiej Brytanii, związane z rozpoznaniem nowej mutacji koronawirusa w tymże kraju. Światowa Organizacja Zdrowia w dniu wczorajszym nawołała kraje europejskie do podjęcia działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się nowej mutacji COVID-19.

W konsekwencji wyraźnego ochłodzenia nastrojów obserwujemy solidne umocnienie dolara amerykańskiego, który skorzystał na niepokojących doniesieniach z Wielkiej Brytanii.

Nowa mutacja koronawirusa skłoniła władze zdecydowanej większości krajów europejskich do wstrzymania połączeń lotniczych z Wielką Brytanią, w celu izolacji kraju.

Co więcej, w Londynie oraz południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii (najwięcej odnotowanych przypadków mutacji wirusa) wprowadzony został całkowity lockdown. Kilka następnych dni może okazać się kluczowe dla oceny, jakie będą skutki nowej mutacji koronawirusa w dłuższej perspektywie.

Nieciekawa sytuacja pandemiczna dotyka jednak nie tylko Wielką Brytanię. Rynkowa niepewność zdaje się coraz bardziej umacniać w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń niemalże w całej Europie. Według najnowszych doniesień kolejne kraje decydują się na całkowite lub częściowe wejście w lockdown, żeby ograniczyć przyrost nowych zakażeń.

Słabość PLN w stosunku do USD widoczna na wykresach cen złota

Ceny złota po miesiącu konsolidacji poniżej 7000 PLN/oz dziś rano przekroczyły wspomniany opór osiągając w punkcie kulminacyjnym wartość 7029,15 PLN/oz. Nie jest to jednak jedyna nowina z rynku kruszcu – ceny złota wyrażone w USD dziś rano przekroczyły psychologiczny opór na poziomie 1900 USD/oz.

Ostatnia akcja cenowa na wykresach cen złota znajduje odzwierciedlenie w kursie USD/PLN – po tym jak 17 grudnia dolar amerykański sięgnął dwuipółletniego minimum względem polskiego złotego, wskutek ostatnich wydarzeń odbił się powracając w okolice około 3,70 PLN. W chwili pisania tego artykułu kurs USD/PLN wynosi 3,7054 (+0,75% w ciągu dnia).

Kongres USA doszedł do porozumienia w sprawie pakietu bodźców

Mimo że porozumienie w sprawie kolejnego pakietu bodźców w USA było jednym z najgorętszych tematów w ostatnim czasie, zostało przyćmione przez dzisiejsze wieści związane z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa.

Kongres USA osiągnął porozumienie w kwestii kolejnego pakietu bodźców o wartości przekraczającej 900 miliardów USD, który docelowo zostanie przeznaczony na wsparcie amerykańskiej gospodarki.

„W końcu jesteśmy świadkami dwupartyjnego przełomu, którego potrzebował kraj” – wskazał podczas niedzielnego wystąpienia Mitch McConnell – Przywódca większości republikańskiej w Senacie.

Postępy w porozumieniu pojawiły się w momencie, kiedy amerykańska gospodarka zdaje się być u kresu wytrzymałości w związku z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Jeśli pakiet ostatecznie wejdzie w życie, będzie drugim pod względem wielkości bodźcem gospodarczym w historii Stanów Zjednoczonych (na pierwszym miejscu plasuje się marcowy pakiet, którego łączna wartość wyniosła 2,3 biliony USD).

Zawarcie konsensusu w kwestii planowanej pomocy dla amerykańskich obywateli i przedsiębiorstw potwierdził również Przywódca mniejszości demokratycznej w Senacie – Chuck Schumer – który ocenił, że pakiet powinien mieć wystarczające poparcie, żeby został zatwierdzony przez Kongres.

„Wreszcie mamy dobre wieści do przekazania Amerykanom” – oznajmił Schumer.

Droga do porozumienia była jednak bardzo wyboista i wymagała pominięcia niektórych spornych kwestii, które utrudniały jego zawarcie. Jeśli obecny projekt zostanie przyjęty przez Izbę Reprezentantów, a w drugiej kolejności przez Senat, wówczas trafi do podpisu przez prezydenta Donalda Trumpa. Na ten moment nie wyznaczono jeszcze dokładnego terminu głosowania Kongresu.

Cena złota (XAU-PLN)
9245,09 PLN/oz
  
+ 92,28 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,66 PLN/oz
  
+ 5,59 PLN

Możesz chcieć również przeczytać