Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Popyt inwestycyjny sprzyja długoterminowym wzrostom cen złota – World Gold Council

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 25.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9358,57 PLN/oz
  
- 69,26 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,02 PLN/oz
  
- 0,25 PLN

Na przestrzeni ostatnich kilku dni rynek złota doświadczył znaczącej presji sprzedażowej – ceny złota w USD spadły poniżej psychologicznego punktu oporu na poziomie 1900 dolarów amerykańskich za uncję. Zdaniem jednego ze strategów ostatnia akcja cenowa nie powinna jednak stanowić powodu do zmartwień.

Czynniki zagrażające dalszemu wzrostowi cen złota

Podczas ostatniego wywiadu John Reade – główny strateg w World Gold Council – podkreślił, że po tym, jak złoto sięgnęło w sierpniu historycznie wysokiego poziomu powyżej 2000 USD za uncję, korekta na rynku kruszcu byłaby bardzo zdrowym, wręcz pożądanym posunięciem.

Reade zauważył, że głównym zagrożeniem na rynku złota jest fakt, że ma ono tylko jeden filar wsparcia, a mianowicie popyt inwestycyjny. Strateg zaznaczył, że zajmuje się branżą od ponad 35 lat i do tej pory nie widział większej dychotomii pomiędzy popytem inwestycyjnym na fundusze notowane na giełdzie, a rynkami fizycznymi.

„W pierwszej połowie roku byliśmy świadkami całkowitego spadku popytu konsumenckiego” – zaznaczył Reade. Na szczęście popyt na inwestycje zagraniczne, zwłaszcza z Ameryki Północnej i Europy, jest więcej niż wystarczający, aby zrównoważyć słabość konsumentów”.

Nie tylko tu i teraz, czyli na co zwrócić uwagę interpretując sytuację na rynku złota

Mimo spadku cen złota Reade oznajmił, że inwestorzy powinni patrzeć zdecydowanie szerzej, niż na aktualny spadek cen. Zdaniem analityka zdecydowanie bardziej warty uwagi jest długoterminowy trend, który jak nietrudno zauważyć, w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie.

Reade jest zdania, że to jeszcze nie koniec podbojów królewskiego kruszcu. W obliczu niepewnej gospodarczo sytuacji i zmiennych warunków złoto w dalszym ciągu będzie przyciągało inwestorów nie tylko w tym roku, ale również w 2021. „W obecnej chwili istnieje zbyt duże ryzyko i niepewność, a to zazwyczaj bardzo znaczący czynnik napędzający przepływy inwestycyjne”.

Pozostałe czynniki sprzyjające długoterminowym wzrostom cen złota

Podobnie jak większość analityków Reade podkreślił rolę utrzymania się stóp procentowych na niskim poziomie w najbliższej przyszłości, które bez dwóch zdań, stanowi ważne wsparcie dla dalszego wzrostu cen złota.

„Zastanawiam się, czy kiedykolwiek zobaczę jeszcze chociaż raz podwyżkę stóp procentowych, a przecież nie jestem taki stary” – dodał.

Reade oczekuje, że popyt inwestycyjny nie tylko pozostanie zdrowy, ale ulegnie jeszcze większej poprawie, ponieważ aktywność w dalszym ciąg rośnie po tym, jak łańcuchy dostaw zostały praktycznie całkowicie wstrzymane w początkowej fazie pandemii COVID-19. Reade zauważył, że różnica między kontraktami futures na złoto Comex i cenami spot nie jest już tak odczuwalna, ponieważ znacząco się zmniejszyła.

Co ciekawe, mimo spadku ceny złota w dolarach amerykańskich o kilka procent, cena złota w złotówkach pozostaje na zbliżonym poziomie. Jest to doskonały dowód na to, że złoto jest świetnym sposobem na ochronę kapitału nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

Możesz chcieć również przeczytać