Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Popyt na metale szlachetne w dalszym ciągu rośnie – Professional Numismatists Guild

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 19.08.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9263,66 PLN/oz
  
+ 0,13 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,33 PLN/oz
  
- 3,35 PLN

Presja sprzedażowa na rynku papierowego złota, która w ubiegłym tygodniu osiągnęła punkt kulminacyjny, zdaniem dealerów nie wpłynęła na ograniczenie popytu na fizyczne złoto.

Czy obawy o spadek popytu na metale szlachetne znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości?

„Profesjonalni dealerzy kruszców, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać w zeszłym tygodniu, twierdzą, że jednym z ich największych problemów jest nadążanie z uzupełnianiem zapasów złota i srebra w celu zaspokojenia wzmożonego popytu. Z doniesień wynika, że klienci sprzedali stosunkowo niewielką liczbę złotych sztabek i monet, aby czerpać zyski, ale nie ma żadnych przesłanek związanych z masową, paniczną sprzedażą (…)” – oznajmił we wtorek Richard Weaver – prezes w Professional Numismatists Guild.

Fizyczne złoto i srebro obiektem zainteresowania młodego pokolenia

Co ciekawe, Weaver powiedział, że dealerzy widzą pewne „zmiany pokoleniowe” – inwestowanie w fizyczne złoto cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodszej części społeczeństwa.

„Po raz pierwszy od dłuższego czasu coraz więcej nabywców w wieku 20 – 30 lat wchodzi na rynek fizycznego złota i srebra – zaznaczył Weaver.

Optymistyczne dane z rynku królewskiego kruszcu

Z ostatnich danych sprzedażowych wynika, że US Mint od początku sierpnia sprzedała aż 91,500 uncji monet bulionowych American Gold Eagle o różnych nominałach. Dla porównania od początku tego roku US Mint sprzedała 586 000 uncji złota.

Nie tylko złoto – wzrost zainteresowania srebrem

Warto wspomnieć, że w dobiegającym końca miesiącu, srebro stało się głównym obiektem zainteresowania znaczącej części inwestorów. Ostatnie dane sprzedażowe pokazują, że w pierwszej połowie sierpnia US Mint sprzedała niemal 2,6 mln jednouncjowych srebrnych monet – wspomniany wynik jest najwyższy od marca, kiedy to sprzedaż ukształtowała się na poziomie blisko 5,5 mln srebrnych monet.

Do tej pory (od początku roku) US Mint sprzedała około 16,3 mln monet bulionowych American Silver Eagle.

Złoto i srebro tylko z pewnej ręki

Wzmożony popyt na fizyczne kruszce spowodował wzrost oszustw na rynku metali szlachetnych. Prezes w Professional Numismatists Guild poradził inwestorom, aby zastanowi się dwa razy, czy aby na pewno kupują kruszce z pewnych źródeł. Weaver zachęcił inwestorów do zakupu złota wyłącznie u sprawdzonych dealerów, którzy cieszą się zaufaniem wśród klientów.

„Przed zakupem dobrze poznaj swojego dealera, aby uniknąć potencjalnych oszustw związanych z zakupem kruszców” – poradził Weaver.

Cena złota (XAU-PLN)
9263,66 PLN/oz
  
+ 0,13 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,33 PLN/oz
  
- 3,35 PLN

Możesz chcieć również przeczytać