Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Przemysł wydobywczy nabiera wiatru w żagle – Pure Junior Gold Miners Index (JRGOLD)

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 23.10.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9339,56 PLN/oz
  
- 197,96 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,10 PLN/oz
  
- 4,91 PLN

Rozkwit przemysłu wydobywczego nakłonił firmę EQM Indexes do uruchomienia nowego indeksu o nazwie EQM Pure Junior Gold Miners Index (JRGOLD).

Firma EQM Indexes wprowadza nowy indeks

Ostatnie miesiące okazały się bardzo pozytywne dla rynku złota inwestycyjnego – popyt na złote sztabki i monety w pierwszym półroczu utrzymywał się na rekordowym poziomie. Punktem kulminacyjnym okazał się początek sierpnia, kiedy to cena złota sięgnęła historycznego pułapu na poziomie ponad 2070 USD za uncję (wzrost na poziomie niemal 30% od początku roku). Nic więc dziwnego, że wzmożone zainteresowanie rynkiem złota pociągnęło za sobą rekordowe przepływy do sektora wydobywczego.

Firma EQM Indexes postanowiła wykorzystać obecną dynamikę rozwoju branży wydobywczej poprzez stworzenie indeksu dla rozwijających się producentów złota.

„Pozostajemy optymistycznie nastawieni, jeśli chodzi o cenę złota. Złoto rośnie i będzie rosło w związku z otoczeniem ujemnych stóp procentowych na całym świecie. Co więcej, po ustąpieniu pandemii COVID-19 będziemy martwili się o rosnącą inflację, która stworzy jeszcze bardziej pozytywne warunki dla złota” – oznajmiła podczas ostatniego wywiadu Jane Edmondson – CEO w EQM Indexes.

Sektor wydobywczy obiektem zainteresowania coraz większej grupy inwestorów

Edmondson wyjaśniła, że w świecie, gdzie złoto odgrywa rolę najbezpieczniejszego aktywa w niepewnych gospodarczo czasach, sektor wydobywczy zyskuje w oczach inwestorów. Spadająca podaż działających kopalni pozostanie dominującym tematem dla branży wydobywczej.

„Oczywiście posiadanie fizycznego złota jest jak najbardziej uzasadnione, a początkujący wydobywcy będą wykorzystywali obecną dynamikę popytu, żeby zwiększyć podaż – podkreśliła Edmondson.

Biorąc pod uwagę, że do tej pory inwestowanie w sektor wydobywczy ograniczało się do wyspecjalizowanej grupy inwestorów, rynek charakteryzował się niewielką płynnością. W obliczu rosnącego zainteresowania branżą, współzałożycielka EQM Indexes powiedziała, że płynność zaczyna się poprawiać. Co więcej, rosnąca popularność inwestycji w przemysł wydobywczy sprawiła, że akcje rozwijających się spółek wydobywczych stanowią doskonałe uzupełnienie każdego dobrze zdywersyfikowana portfela inwestycyjnego.

Co wyróżnia Pure Junior Gold Miners Index?

Tym, co wyróżnia nowo powstały indeks EQM, jest ukierunkowanie wyłącznie na rynek złota. Indeks nie podlega tradycyjnym kategoriom rynkowym, takim jak kapitalizacja rynkowa. Wykorzystuje m.in. procentowy przychód i dane związane z wielkością produkcji. Warto nadmienić, że EQM Pure Junior Gold Miners Index obejmuje spółki produkujące mniej niż milion uncji złota rocznie. W przypadku młodszych producentów odnosi się do spółek o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 100 mln USD.

Edmondson podkreśliła również, że na przyszły miesiąc zostało zaplanowane uruchomienie funduszu giełdowego, odpowiedzialnego za śledzenie indeksu. CEO w EQM Indexes jest zdania, że unikatowe podejście do konstrukcji indeksów w zdecydowanym stopniu zminimalizuje ryzyko finansowe.

Możesz chcieć również przeczytać