Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rewelacyjne wyniki U.S. Mint – Amerykanie podsumowują rok 2020

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 08.01.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9459,36 PLN/oz
  
+ 7,96 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
114,34 PLN/oz
  
- 0,66 PLN
TavexNews: Rewelacyjne wyniki U.S. Mint – Amerykanie podsumowują rok 2020

W czasach kryzysu, nasilonej niepewności rynkowej, dodruku pieniądza na masową skalę i wielu, wielu innych czynników, które mają destrukcyjny wpływ na waluty fiducjarne, złoto zyskuje w oczach inwestorów jako forma zabezpieczenia kapitału. Nie inaczej było w ubiegłym roku, o czym świadczą wyniki największych światowych mennic.

Najlepszy rok w wykonaniu U.S. Mint od 4 lat

Opublikowane przez U.S. Mint dane za 2020 rok są tego najlepszym dowodem – popyt na złote sztabki i monety bulionowe osiągnął najwyższy poziom od 4 lat!

Ciesząca się rozpoznawalnością na całym świecie Amerykańska Mennica Stanowa w ubiegłym roku sprzedała aż 884 tysiące uncji złota, zawartych w monetach Złoty Amerykański Orzeł o różnych nominałach. W tym miejscu warto podkreślić, że moneta bulionowa American Gold Eagle jest największą chlubą producenta. Z danych w analizowanym okresie wynika, że popyt na fizyczne złoto wzrósł ponad pięciokrotnie – dla porównania 2019 rok mennica zamknęła z wynikiem 152 tysięcy uncji. Ubiegłoroczny rezultat jest zatem równoznaczny z najwyższym wynikiem od 2016 roku, kiedy to mennica sprzedała niemalże 2 miliony uncji złota!

Z perspektywy Amerykańskiej Mennicy Stanowej 2020 rok był również bardzo pozytywny dla srebra – według danych ubiegłoroczna sprzedaż ukształtowała się na poziomie 30,01 milionów uncji srebra, co jest równoznaczne ze wzrostem na poziomie 101% w stosunku do wyników z 2019 roku.

Jakie czynniki ukształtowały popyt na produkty U.S. Mint?

Ubiegły rok – a w szczególności pierwsze jego miesiące – upłynął pod znakiem wielu komplikacji dla pełnosprawnego funkcjonowania mennic na całym świecie, w związku z nałożonymi w większości krajów obostrzeniami, które miały na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa (więcej o ówczesnej sytuacji w Ameryce m.in. w tym archiwalnym artykule). W połączeniu z zakłóceniami w łańcuchach dostaw, które najbardziej dały o sobie znać właśnie w pierwszej połowie roku, obserwowaliśmy znacznie ograniczoną podaż, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu marż zarówno na złotych, jak i srebrnych produktach inwestycyjnych.

Z danych U.S. Mint wynika, że największy boom na złoto przypadł na marzec. W trzecim miesiącu ubiegłego roku sprzedaż amerykańskiej mennicy ukształtowała się na poziomie 151,5 tysiąca uncji! Rosnący popyt i jednocześnie malejąca podaż zbiegły się w czasie z ogólnoświatową paniką o ekonomiczne skutki pandemii COVID-19 – inwestorzy na całym świecie coraz chętniej sięgali po aktywa, które pomagały im zabezpieczyć majątek w momencie, w którym papierowe waluty były narażone na drastyczną utratę wartości. Co istotne, w międzyczasie obserwowaliśmy znaczącą wyprzedaż na rynku akcji, a w konsekwencji również przeniesienie ogromnych pokładów kapitału właśnie na rynek metali szlachetnych.

Peter Hug – Dyrektor ds. Metali Szlachetnych w Kitco – zwrócił uwagę na to, że w punkcie kulminacyjnym, kiedy koszt uncji srebra oscylował na poziomie 12 dolarów, marża na pojedynczym Srebrnym Amerykańskim Orle potrafiła sięgnąć nawet drugie tyle! Ekspert podsumował, że „Świat był przepełniony strachem, a inwestorzy uznali, że najlepszym sposobem ochrony jest fizyczny metal. Szczęśliwie, kolejne miesiące przyniosły poprawę w zakresie działalności mennic i zmniejszyły zakłócenia w łańcuchach dostaw, co pociągnęło za sobą szereg zmian – w tym unormowanie marż i ich powrót w okolice wartości sprzed pandemii.

Na rynku metali szlachetnych ponownie zawrzało na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to ceny złota zbliżały się do nowego historycznego rekordu. Kulminacja wzrostów nastąpiła 6 sierpnia – cena złota SPOT przekroczyła 2070 USD/oz. Chociaż gwałtowny wzrost cen kruszcu odstraszył część inwestorów, inni zdecydowali się poszerzyć swoje zasoby w złocie – z danych Amerykańskiej Mennicy Stanowej wynika, że popyt na złoto w sierpniu wyniósł aż 121 tysięcy uncji złota i był na tyle wysoki, iż zagwarantował temu okresowi pozycję wicelidera pod względem wielkości miesięcznej sprzedaży.

Produkty U.S. Mint dostępne od ręki w Tavex

Pomimo noworocznych wahań na rynku złota, na chwilę obecną perspektywy dla metali szlachetnych na 2021 rok pozostają jak najbardziej optymistyczne. Mało tego, coraz więcej analityków jest zdania, że ubiegły rok był dopiero zapowiedzią tego, co czeka nas w kolejnych 12 miesiącach.

Nie warto biernie czekać na to, co przyniesie nam los. Kluczem do dbania o swoje oszczędności jest ich dywersyfikacja – dzięki naszej ofercie możesz w dowolnej chwili uzupełnić swój długoterminowy portfel inwestycyjny lub rozpocząć jego budowę. Sprawdź znane i cenione na całym świecie produkty U.S. Mint – jednouncjowe monety Złoty Amerykański Orzeł i Złoty Amerykański Bizon.

Kliknij w obrazek i przejdź na stronę produktu!

Kliknij w obrazek i przejdź na stronę produktu!

Możesz chcieć również przeczytać