Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rezerwa Federalna niewzruszona rosnącą inflacją. Zeznanie J. Powella przed Kongresem

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 15.07.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9249,77 PLN/oz
  
- 9,95 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,33 PLN/oz
  
- 3,51 PLN

Wczorajsze zeznanie Przewodniczącego Rezerwy Federalnej przed Kongresem potwierdziło przypuszczenia, że bank centralny w dalszym ciągu nie zamierza podejmować działań, które byłyby w stanie ograniczyć nasilającą się presję inflacyjną.

Złoto czerpie zyski z gołębiego nastawienia Rezerwy Federalnej

Na takim obrocie spraw skorzystało złoto powszechnie uważane jako forma zabezpieczenia przed inflacją. W chwili pisania tego tekstu cena uncji złota wyrażona w dolarach amerykańskich wynosi 1826,01 USD i notuje dzienny wzrost na poziomie 0,53%. Pozytywna dynamika zmian na wykresach napędzana była głównie przez osłabienie dolara i kontynuację spadków rentowności obligacji skarbowych USA. Amerykańska waluta, która od momentu obwieszczenia przez Rezerwę Federalną możliwości wcześniejszego od pierwotnej zapowiedzi zacieśniania warunków finansowych sukcesywnie się umacniała, w konsekwencji gołębich komentarzy Jerome Powella straciła nieznaczną część wypracowanych wcześniej zysków. Obecnie indeks dolara wynosi 92,528. Niemniej jednak dolar w dalszym ciągu pozostaje silny na tle innych walut. O ile Rezerwa Federalna rozpoczęła rozmowę o potencjalnej, wcześniejszej normalizacji warunków finansowych, o tyle ostatnie ogłoszenia Europejskiego Banku Centralnego wyraźnie wskazują, że instytucja jeszcze długo pozostanie gołębia.

Z perspektywy polskich inwestorów istotnym jest, że osłabienie dolara znalazło odzwierciedlenie w aktualnym kursie USD/PLN. Dolar, który wczoraj powrócił w okolice poziomów po raz ostatni notowanych na początku kwietnia, w chwili pisania tego tekstu kosztuje 3,8724 PLN – przeszło 2 grosze mniej wobec maksimów z wczorajszej sesji.

W chwili pisania tego tekstu cena złota wyrażona w polskiej walucie kształtuje się na poziomie 7066,10 PLN/oz (+0,34% w ciągu dnia).

Wang Tao – Analityk Techniczny Agencji Reuters – wskazał, że z technicznego punktu widzenia cena złota ma szansę przetestować opór na poziomie1833 USD/oz, a wybicie powyżej tego poziomu może doprowadzić do wzrostu ceny złota w okolice 1853 USD/oz.

Rezerwa Federalna pozostaje daleka od normalizacji polityki monetarnej

Motywem przewodnim zeznania Jerome Powella było uspokojenie rynków, że mimo otwarcia debaty na temat zacieśniania warunków finansowych bank centralny nie będzie spieszył się z normalizacją polityki monetarnej. Przewodniczący Rezerwy Federalnej po raz kolejny powtórzył, że inflacja ma charakter przejściowy, tym samym ignorując wszelkie znaki ostrzegawcze sugerujące, że może okazać się trwała. Powell ponownie wskazał, że priorytetem polityki banku jest powrót do pełni zatrudnienia w USA. Wydaje się, że Przewodniczący Rezerwy Federalnej zdaje się nie dostrzegać błędnego koła, w którym znalazła się amerykańska gospodarka – dużej liczbie Amerykanów po prostu „nie opłaca się pracować”, zważywszy na wysokość wsparcia oferowanego przez rząd, co znacznie utrudniania pracodawcom znalezienie pracowników.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Cena złota (XAU-PLN)
9249,77 PLN/oz
  
- 9,95 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,33 PLN/oz
  
- 3,51 PLN

Możesz chcieć również przeczytać