Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rozkwit australijskiego przemysłu wydobywczego – Surbiton Associates

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 04.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9241,38 PLN/oz
  
+ 88,57 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,43 PLN/oz
  
+ 5,37 PLN

Według najnowszych danych Surbiton Associates Pty.Ltd. – niezależnej grupy konsultingowej specjalizującej się w doradztwie strategicznym dla przemysłu wydobywczego – powstałe na wskutek globalnej pandemii COVID-19 komplikacje, nie powstrzymały dynamicznego rozwoju australijskiego sektora wydobywczego.

Rekordowy kwartał dla australijskiego sektora wydobywczego

Zgodnie z najświeższymi danymi opublikowanymi na łamach tegotygodniowego raportu wynika, że pomiędzy kwietniem a czerwcem górnicy wydobyli aż 85 ton złota, co jest równoznaczne z 10%-owym wzrostem w stosunku do 77 ton wydobytych w 1 kwartale 2020 roku.

Analitycy wspomnieli również, że od czerwca ubiegłego roku do czerwca bieżącego roku australijskie firmy wyprodukowały aż 328 ton złota. Zdaniem specjalistów z Surbiton Associates Pty.Ltd. produkcja jest warta niemal 25 miliardów dolarów australijskich.

„Nie przypominam sobie tak dużego zainteresowania złotem, odkąd nowoczesny boom rozpoczął się prawie 40 lat temu” – powiedziała dr Sandra Close – dyrektor generalna w Surbiton Associates. Ogólny poziom aktywności utrzymuje się na wysokim poziomie (…)”.

Rozkwit sektora wydobywczego nie tylko w Australii

Co ciekawe, nie tylko australijskie firmy wydobywcze odnotowały znaczący wzrost produkcji w 2 kwartale. Close zwróciła uwagę na to, że nastąpił on w najmniej oczekiwanym momencie – w miesiącu, który z reguły kojarzony jest ze znacznym ograniczeniem produkcji.

Prawie wszystkie firmy zwiększyły produkcję w czerwcu – oznajmiła Close.

Co wpłynęło na rekordową produkcję w 2 kwartale?

Warto wspomnieć, że wzrost produkcji kruszcu przez australijskich producentów, szedł w parze z rosnącymi cenami złota. Sierpniowa korekta wyniosła ceny złota na najwyższe poziomy w historii – według LBMA (London Bullion Market Association) w najlepszym momencie uncja złota kosztowała 2067 USD. W tym samym dniu padł rekord w dolarach australijskich – cena złota spot ukształtowała się na poziomie 2868 AUD za uncję.

Oczekiwania a rzeczywistość – czy warto bezgranicznie ufać prognozom?

Mimo że w ostatnim czasie zainteresowanie rynkiem złota gwałtownie wzrosło, Close złagodziła nieco oczekiwania inwestorów. Dyrektor generalna w Surbiton Associates przypomniała inwestorom, że prognozy na poziomie 3000 – 4000 USD za uncję do końca roku są jedynie domysłami.

Close nie zdradziła swoich prognoz, co do poziomu cen złota w nadchodzących miesiącach, uzasadniając swój wybór tym, że: nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć przyszłości”.

 

 

 

 

 

Cena złota (XAU-PLN)
9241,38 PLN/oz
  
+ 88,57 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,43 PLN/oz
  
+ 5,37 PLN

Możesz chcieć również przeczytać