Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Spadek cen złota i mocna złotówka – czy to dobry moment na zakup złota?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 26.05.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9318,39 PLN/oz
  
- 234,49 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,86 PLN/oz
  
- 5,24 PLN
Spadek cen złota i mocna złotówka – czy to dobry moment na zakup złota?

Maj 2020 roku jest rekordowym miesiącem w historii cen złota, jednak ostatni tydzień miesiąca rozpoczął się od znacznych spadków notowań kruszcu.

Nagły spadek cen złota

W momencie pisania tego komentarza, we wtorek 26 maja notujemy już cenę poniżej 6 900 PLN za uncję złota. Dla porównania, 24 godziny wcześniej – w poniedziałek 25 maja – rynkowa cena złota była wyższa o ponad 250 PLN. Sytuacja wygląda jeszcze ciekawiej, gdy spojrzymy na historyczne wykresy cen złota sprzed 7-14 dni. Wartość uncji złota wyrażona w PLN notowała wówczas absolutne rekordy, zbliżając się do granicy 7 400 PLN!

Nagły spadek cen złota z ostatniego tygodnia maja wynika najprawdopodobniej z dwóch czynników. Pierwszym jest globalny optymizm, a konkretniej mówiąc pozytywne reakcje inwestorów na docierające do nich sygnały o planowanym coraz szerszym otwieraniu się gospodarek na całym świecie. Raz po raz pojawiają się również doniesienia o przełomowych odkryciach w szukaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. Takie informacje i nastawienie sprawiają, że inwestorzy stopniowo odchodzą od bezpiecznych przystani, jaką jest m.in. złoto i przenoszą swoje aktywa w bardziej ryzykowne inwestycje, np. akcje czy do krajów rozwijających się. Wchodzimy w tzw. fazę „risk on”.

Silna złotówka – umocnienie pozycji względem dolara i euro

Drugim, znacznie bardziej istotnym czynnikiem z punktu inwestora w Polsce, jest umocnienie się naszej waluty na arenie międzynarodowej. Od 2 dni polski złoty zyskuje względem wszystkich najważniejszych walut na świecie. W ciągu zaledwie 48 godzin amerykański dolar staniał o blisko 12 groszy, a euro o ponad 8 groszy. Złotówka umocniła się również względem franka szwajcarskiego oraz funta szterlinga i tym samym stała się najmocniejsza od blisko 2,5 miesiąca – ostatni raz takie notowania walut mogliśmy bowiem zaobserwować w połowie marca.

Ciężko jednak wskazać bezpośrednią przyczynę tak nagłego umocnienia się polskiego złotego. W najbliższych dniach kluczowe dla siły PLN mogą być czwartkowe decyzje odnośnie wysokości stóp procentowych, podjęte przez RPP, a także środowe wystąpienie premiera Morawieckiego, w związku z planowanym czwartym etapem luzowania obostrzeń, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. W tle warto również odnotować narastające napięcie na linii USA-Chiny, które może osłabiać pozycję waluty pierwszego z mocarstw.

Czy teraz jest dobry moment na zakup złota?

Decyzja o tym, czy w danym momencie warto zainwestować w złoto, zawsze powinna być indywidualna i podejmowana przez inwestora na chłodno. Nie da się jednak ukryć, że na tle notowań cen złota z ostatnich kilku i kilkunastu tygodni, aktualny kurs złota wydaje się wręcz promocyjny i z pewnością jest to jeden z lepszych momentów na zakup w tym miesiącu. Obecnie ceny są po prostu atrakcyjne, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak kształtowały się one jeszcze 1-2 tygodnie temu. Warto też pamiętać, że w perspektywie długoterminowej złoto zawsze będzie dobrym pomysłem na ochronę części kapitału.

Możesz chcieć również przeczytać