Stwórz nowe powiadomienie cenowe

USA zmierzają w kierunku bankructwa? Złoto ostatnią deską ratunku

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 27.07.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9245,16 PLN/oz
  
- 17,75 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,13 PLN/oz
  
- 3,79 PLN
TavexNews: USA zmierzają w kierunku bankructwa? Złoto ostatnią deską ratunku

Yaron Brook – Partner Zarządzający w BHZ Capital, Prezes Zarządu Ayn Rand Institute, autor wielu książek, m.in. “Free Market Revolution: How Ayn Rand’s Ideas Can End Big Government” – podczas konferencji Freedom Fest 2021 udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku bankructwa i upadku gospodarczego, a najlepszym sposobem na ochronę bogactwa jest złoto.

Kto spłaci ten dług?

Brook ocenił, że to rząd USA ma „destrukcyjny” wpływ na amerykańską gospodarkę i jest odpowiedzialny za problemy, z którymi mierzą się Stany Zjednoczone.

„COVID pokazał nam, że Amerykanie są skłonni zachowywać się jak owce i potulnie dostosowują się pod dyktando rządu, co powinni, a czego nie powinni robić” – powiedział Brook. „Obserwujemy, jak rząd systematycznie zmierza w kierunku bankructwa. Kto spłaci ten dług? (…) „Po prostu nie dostrzegam dobrych rzeczy dziejących się w amerykańskiej gospodarce. Popełniamy ogromne błędne inwestycje, obserwujemy przepływy pieniężne nie tam, gdzie trzeba”.

 W opinii eksperta, poziom zadłużenia amerykańskiej gospodarki sięgnął niebotycznej, wręcz niemożliwej do spłacenia kwoty.

Zbliżamy się do poziomu zadłużenia, jaki wcześniej widzieliśmy w okresie II wojny światowej, z tą różnicą, że wtedy, zaraz po wojnie, mieliśmy nadwyżki, więc byliśmy w stanie wszystko spłacić. Dziś nikt taką nadwyżką nie będzie dysponował. To politycznie niemożliwe” – dodał Brook.

Zapytany o pozycję dolara w roli światowej waluty rezerwowej Brook stwierdził, że w obecnych realiach nie ma dla niego alternatywy – masowy dodruk, poluzowanie polityki monetarnej do granic możliwości jest problemem nie tylko USA, ale również innych regionów, ich walut i gospodarek.

„Jedynym, co jest dobre dla dolara [w środowisku gigantycznego wzrostu długu – przyp. red.] jest to, że wszyscy robią to samo. Europejczycy drukują pieniądze jak szaleni, ich dług rośnie jak szalony (…) i Chiny robią dokładnie to samo. Nie ma dobrej waluty na świecie, co jest światowym fenomenem i co będzie prowadziło do globalnego kryzysu” – ostrzegł ekspert.

Czy stagflacja jest realnym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki?

W opinii Brooka najbardziej bezpośrednią konsekwencją polityki opartej na wysokim poziomie zadłużenia, jest wysoka inflacja przy jednoczesnej stagnacji w zakresie wzrostu gospodarczego. Jednocześnie ekspert ocenił, że zagrożenie hiperinflacją jest ograniczone do minimum.

„[Ryzyko hiperinflacji – przyp. red.] jest stosunkowo mało prawdopodobne – wiemy, jak radzić sobie z inflacją, znamy sposoby, jak ją zatrzymać, tyle że jest to po prostu bardzo, bardzo bolesne. Myślę, że czeka nas bardzo długi okres stagnacji, być może połączony z inflacją, może teraz. Jedyną rzeczą, której nie doświadczymy, jest znaczący wzrost gospodarczy” – nadmienił ekspert.

Jak inwestorzy mogą się chronić przed destrukcyjną polityką monetarno-fiskalną?

Brook stwierdził, że w przypadku, gdyby scenariusz stagflacji „doszedł do głosu” inwestorzy powinni unikać aktywów obarczonych ryzykiem, takich jak akcje i długoterminowe obligacje. Ekspert uznał, że te drugie w ostatecznym rozrachunku ulegną „zmiażdżeniu”.

„Najlepiej ulokować kapitał w aktywach takich jak złoto, ponieważ złoto faktycznie zachowuje swoją wartość. [Złoto – przyp. red.] jest w tym samym stopniu inwestycją, co nośnikiem wartości – wskazał Brook.

Cały wywiad z Yaronem Brookiem dostępny jest kanale Kitco NEWS na platformie YouTube:

 

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Cena złota (XAU-PLN)
9245,16 PLN/oz
  
- 17,75 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,13 PLN/oz
  
- 3,79 PLN

Możesz chcieć również przeczytać