Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto i akcje w dalszym ciągu rosną w oczach – czy to dobry moment na inwestycję? – Hans Albrecht

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 22.07.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9319,04 PLN/oz
  
- 225,55 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,05 PLN/oz
  
- 4,99 PLN

Mający miejsce na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy wzrost zarówno na rynku złota, jak i rynku akcji ma swoje główne źródło w dwóch czynnikach: drukowaniu pieniędzy na bezprecedensową skalę oraz wprowadzaniu środków stymulacyjnych.

Czym spowodowany jest wzrost na rynkach złota i akcji?

Hans Albrecht – portfolio manager w Horizons ETF – w ostatnim wywiadzie wyjaśnił, że odnotowany w ostatnim czasie wzrost na rynkach akcji, spowodowany jest pojawieniem się w obrocie „dodatkowych” pieniędzy, które zostały wypuszczone do obiegu przez banki centralne. Jednocześnie zdecydowana większość inwestorów skłania się ku złotu przede wszystkim dlatego, że widzą w nim zabezpieczenie przed rosnącą inflacją oraz obniżeniem wartości waluty (USD) – jest to naturalna reakcja na wprowadzone bodźce monetarne.

„W świetle wzmożonego drukowania pieniędzy, który powoduje, że waluty fiducjarne znajdują się po presją, złoto i akcje w oczach inwestorów wyglądają bardzo dobrze – powiedział Albrecht.

Czy obecny trend wzrostowy zostanie utrzymany?

Albrecht wspomniał również, że obecny trend wzrostowy zarówno na rynku złota, jak i rynku akcji najprawdopodobniej zostanie utrzymany. W szczególności sprzyjają temu działania Rezerwy Federalnej, która w dalszym ciągu stara się zapewnić płynność środków finansowych, a co za tym idzie „wpompowuje” w gospodarkę kolejne pieniądze.

Niebotycznie wysokie kwoty wpompowane w gospodarkę – co dalej?

Albrecht zaznaczył również, że rządowe środki stymulacyjne zyskają na znaczeniu jeszcze bardziej na przestrzeni kilku najbliższych tygodni, kiedy to zakończy się dodatkowe wsparcie finansowe dla osób, które straciły pracę w związku z redukcją etatów przez pandemię COVID-19.

„Będą [rząd USA – przyp. red.] musieli rozszerzyć te świadczenia, ponieważ w innym przypadku będziemy świadkami bardzo dużych problemów, wysokiego poziomu upadłości zarówno konsumenckich, jak i biznesowych. Myślę, że nie ma wątpliwości, co do tego, że w dalszym ciągu niezbędnym jest, aby utrzymać nogę na pedale” – powiedział.

Perspektywy dla cen złota – czy warto teraz zainwestować w złoto?

Jeśli chodzi o dalekosiężne perspektywy dla cen złota Albrecht zalecił inwestorom cierpliwość, tłumacząc, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, dalszy wzrost cen kruszcu do tylko kwestia czasu.

„Według mnie, ceny złota mają duże szanse podnieść się do poziomu 2000 USD za uncję pod koniec tego roku – oznajmił Albrecht. „Uważam również, że w przyszłym roku pójdziemy zdecydowanie dalej”.

Nie tylko złoto – wzrost znaczenia sektora wydobywczego

Mimo że złoto w dalszym ciągu pozostaje niezwykle atrakcyjnym aktywem, Albrecht powiedział, że coraz większa liczba inwestorów kieruje swoje spojrzenie na sektor wydobywczy. Zaznaczył, że z uwagi na niższe koszty i wyższe ceny złota, sektor wydobywczy bardziej przypomina zwykły biznes.

„Jeśli chodzi o perspektywy dla tych firm, to obecna sytuacja jest dla nich trochę jak idealna burza. Wychodzimy z okresu, w którym ludzie byli bardzo, bardzo niezainteresowani tym obszarem, w okres ogromnej siły złota, w którym wspomniane firmy mogą zacząć korzystać z dźwigni finansowej – powiedział.

Możesz chcieć również przeczytać