Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto nadal na szczycie – dolar osiągnął dwuletnie minimum

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 01.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9448,40 PLN/oz
  
- 3,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
114,31 PLN/oz
  
- 0,69 PLN

Cena złota wzrosła o 1%, tym samym osiągając niemal dwutygodniowe maksimum. Niebagatelne znaczenie dla zmian na rynku fizycznego kruszcu ma największy spadek dolara od ponad 2 lat – posiadacze innych walut mają możliwość zakupić złoto w korzystniejszej cenie.

Jak ostatnia decyzja Rezerwy Federalnej wpłynie na rynek fizycznego złota?

Ostatnie wzrosty na rynku królewskiego kruszcu związane są przede wszystkim z deklaracją Rezerwy Federalnej o utrzymaniu stóp procentowych na niższym poziomie przez dłuższy czas. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto w USA ostatnio były sprzedawane po cenie 1988,350 USD za uncję, co jest równoznaczne ze wzrostem o 0,5% w ciągu dnia.

Krótkoterminowe prognozy dla złota

Do czynników, które w głównej mierze wpływają na aktualną cenę złota, należą słabszy dolar i niższe rentowności. Pozwolą one utrzymać cenę złota w przedziale 1800 – 2100 USD do czasu listopadowych wyborów prezydenckich w USA” – powiedział Robin Bhar – niezależny analityk ds. rynku złota.

Analitycy z Commerzbanku również są zdania, że „spadek wartości dolara amerykańskiego i wzrost wartości złota wynikają z tego samego czynnika, a mianowicie ze zmiany strategii Fed, co do celu inflacyjnego na poziomie 2%”.

Jak zachowa się złoto w perspektywie długoterminowej?

Według analityków z Commerzbanku zmiana celu inflacyjnego przez Rezerwę Federalną zapewni długoterminowe wsparcie cen złota, które ponownie odgrywa rolę bezpiecznego aktywa w niepewnych gospodarczo czasach.

W najbliższym czasie złoto może przesunąć się w bok, w związku z konsolidacją po szybkim wzroście do rekordowych maksimów na początku sierpnia” – dowiadujemy się z ostatniego oświadczenia koncernu Heraeus.

Według analityków ds. surowców w Commerzbanku, inwestorzy powinni poświęcić więcej uwagi rynkom walutowym, przede wszystkim stosunkowi euro do dolara amerykańskiego.

Możesz chcieć również przeczytać