Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto vs akcje – co warto wybrać w obecnej sytuacji? David Rosenberg

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 23.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9549,27 PLN/oz
  
+ 49,38 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
121,07 PLN/oz
  
+ 2,03 PLN

Na amerykańskich rynkach akcji ponownie zawrzało – tym razem pierwsze skrzypce odegrała gwałtowna wyprzedaż. Chociaż oczekuje się, że niestabilność rynkowa w dalszym ciągu będzie utrzymywała się na wysokim poziomie, zdaniem jednego z ekonomistów, bańka może nadal rosnąć, w konsekwencji „pompowania” przez Rezerwę Federalną płynności na rynki finansowe.

Rosenberg ostrzega inwestorów przed bańką na rynku akcji

Mimo że złoto w dalszym ciągu odgrywa bardzo ważną rolę w każdym dobrze zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym, według Davida Rosenberga – głównego ekonomisty w Rosenberg Research – fizyczny kruszec nadal będzie konkurował z rynkami akcji. Podczas ostatniego wywiadu analityk zaznaczył, że istnieje prawdopodobieństwo wzrostów na rynkach akcji na przestrzeni następnych 2 lat.

Podczas ostatniego wywiadu Rosenberg zaznaczył, że mówił o bańce na rynku nieruchomości dwa lata przed jej ostatecznym pęknięciem. Analityk podkreślił, że i tym razem istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo prawdopodobnej sytuacji w podobnym okresie czasu – tym czasu jednak sprawa będzie dotyczyła rynku akcji.

Chociaż obecne warunki na rynkach akcji pozostawiają miejsce na ruch cenowy w górę, Rosenberg ostrzegł, że bańka w pewnym momencie pęknie.

To naprawdę kwestia tego, kiedy [bańka – przyp. red.] pęknie, a nie czy pęknie. Myślę, że następna korekta może okazać się dosyć paskudna” – wspomniał Rosenberg. „Fed standardowo przyjdzie i zagwarantuje wsparcie; zapewniam, że nie będziesz chciał uczestniczyć w tym spadku w większym stopniu, niż w czwartym kwartale 2018 roku, czy w lutym i marcu tego roku”.

Złoto w dalszym ciągu głównym obiektem zainteresowania inwestorów

Jeśli chodzi o rynek złota Rosenberg powiedział, że fizyczny kruszec w dalszym ciągu powinien stanowić główny obiekt zainteresowania inwestorów. Analityk podkreślił, że rynki akcji pozostają przewartościowane, a rentowności obligacji prawdopodobnie nadal będą spadać, co z kolei sprzyja cenom złota. Dodał również, że amerykańskie obligacje skarbowe nadal mają wartość w porównaniu z papierami wartościowymi reszty świata.

 

 

 

Możesz chcieć również przeczytać