Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Goldman Sachs: Czas na zaopatrzenie się w złoto – najbezpieczniejszą formę pieniądza

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 30.03.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9455,57 PLN/oz
  
- 172,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,06 PLN/oz
  
- 2,38 PLN
Goldman Sachs: Najwyższy czas inwestować w złoto!

Brytyjski dziennik Financial Times napisał, że Goldman Sachs, światowy lider wśród banków inwestycyjnych, zachęca do lokowania swoich zasobów finansowych w złocie.

Złoto przetrwa wszystko

„Zawsze przekazywaliśmy naszym klientom jasną wiadomość, że złoto to pieniądz, który przetrwa wszystko.” – powiedział Jeffrey Currie, Szef Działu Towarowego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Pomimo, że cena złota w ubiegłym tygodniu chwilowo spadła, według banku w perspektywie długoterminowej inwestycja w metale szlachetne jest opłacalna. W tym tygodniu złoto znów powróciło na swoją pozycję, a dodatkowo mogliśmy zaobserwować jeden z najszybszych wzrostów w historii. Goldman Sachs przewiduje, że cena złota za jedną uncję wzrośnie do 1800 USD w ciągu następnych 12 miesięcy!

Silna pozycja i wysoka cena złota

Dziś, dla wszystkich posiadaczy złota, kruszec ten jest zabezpieczeniem przed kryzysami, niestabilnością rynków oraz inflacją. Na aktualną pozycję złota wpłynęła również decyzja Rezerwy Federalnej USA o otwarciu dodatkowych linii kredytowych w bankach centralnych na całym świecie, w celu zachowania wystarczającej płynności w globalnym systemie finansowym, która umożliwi spłatę długu denominowanego w dolarach. Spadająca cena dolara generuje dodatkowy popyt na złoto, ze względu na to, że większość transakcji na światowym rynku złota denominowana jest w dolarach. Ponadto bankierzy inwestycyjni przewidują, że w celu ratowania gospodarki na rynkach finansowych „pieniądze zaczną spadać z nieba”, co w połączeniu z już i tak niepewną sytuacją ekonomiczną stworzy idealne warunki do jeszcze silniejszych wzrostów cen złota.

Poza wspomnianymi czynnikami, determinującymi aktualną cenę złota, istnieją również te, które ograniczają popyt na złoto na globalnym rynku. Jednym z nich jest zamknięcie granic Indii, spowodowane krajową kwarantanną – wskutek czego, wraz ze spadkiem cen ropy, banki centralne na Bliskim Wschodzie najprawdopodobniej ograniczą lokowanie swoich środków w złocie.

Opracowanie na podstawie artykułu tavid.ee.

Możesz chcieć również przeczytać