Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Historyczne ceny złota – 1700 USD i 7000 PLN za uncję przekroczone

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 07.04.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9393,50 PLN/oz
  
- 143,17 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
118,93 PLN/oz
  
- 1,98 PLN
Cena złota przekroczyła 7000 PLN za uncję!

Dolarowe notowania złota przekroczyły wczoraj strategiczną granicę 1700 USD za uncję, co jest równoznaczne z faktem, że osiągnęły najwyższe ceny od 2012 roku!

Cena uncji złota ponad 7000 PLN

Biorąc pod uwagę aktualny kurs dolara, wczorajsze zawirowania sprawiły, że za uncję królewskiego kruszcu w nocy z 6 na 7 kwietnia br. zapłacilibyśmy ponad 7000 PLN. Oczywiście sprawiło to, że ceny złotych sztabek oraz monet wzrosły adekwatnie do wzrostu ceny uncji złota.

Wszechobecna panika, wywołana wybuchem pandemii koronawirusa, doprowadziła do wprowadzenia przez większość europejskich państw obostrzeń, w wyniku których możemy zaobserwować “zamknięcie” poszczególnych sektorów gospodarczych. Wprowadzanie coraz większej ilości pakietów monetarnych oraz fiskalnych jest bezpośrednią przyczyną emisji pieniędzy na niewyobrażalnie dużą skalę. Do tej pory Rezerwa Federalna wyemitowała dodatkowo ponad bilion dolarów, które stanowią równowartość ponad 1000 miliardów USD!

Nie powinno więc nikogo dziwić, że w obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej ceny złota nieustannie mają tendencje wzrostowe. Wartość wtorkowych notowań kontraktów terminowych na złoto sięgnęła przez moment poziomu 1742 USD za uncję. Tak wysokie ceny, wyrażone w USD, po raz ostatni mogliśmy zaobserwować w listopadzie 2012 roku.

Cena złota w PLN i USD

Słaba pozycja polskiej waluty na globalnym rynku spowodowała, że ceny królewskiego kruszcu na krajowym rynku złota osiągnęły historyczne maksima, bowiem jesteśmy świadkami sytuacji, w której cena uncji przekroczyła 7000 złotych – i to kilkukrotnie w ciągu kilkunastu godzin. Jest to jednak cena oparta wyłącznie na przeliczeniach giełdowych notowań z Nowego Jorku po międzybankowym kursie USD na PLN. Aktualnie za złote sztabki oraz monety bulionowe u krajowych dealerów złota zapłacimy znacznie więcej, niż moglibyśmy przypuszczać po analizie wcześniej wspomnianych notowań – ponieważ fizyczne złoto to prawdziwa wartość i prawdziwy pieniądz.

Obowiązujące w obecnej sytuacji ceny fizycznego złota w Polsce odbiegają od giełdowych notowań z Nowego Jorku, w skutek problemów zaopatrzeniowych oraz transportowych. Mimo, że szwajcarskie rafinerie, które odgrywają kluczową rolę w produkcji złota, wznowiły działalność, objęta jest ona rygorystycznymi obostrzeniami, które uniemożliwiają produkcję na poziomie sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Wznowienie ich działań nie rozwiązuje również problemów z transportem.

Mimo to, w Tavex staramy się nadal oferować fizyczne złoto od ręki, a w ofercie z wysyłką kurierem w 24 godziny posiadamy m.in. Złotego Australijskiego Kangura czy Złotych Wiedeńskich Filharmoników.

Możesz chcieć również przeczytać