Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Mennice w Szwajcarii – PAMP, Valcambi i Argor wracają do pracy

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.04.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9251,99 PLN/oz
  
- 21,73 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,57 PLN/oz
  
- 3,99 PLN
Powrót do pracy szwajcarskich mennic

23 marca bieżącego roku trzy szwajcarskie mennice – Valcambi, PAMP oraz Argor-Heraeus – ogłosiły wstrzymanie swojej działalności. Dziś sytuacja na szczęście uległa zmianie!

Problemy na rynku złota

Przerwa w regularnym działaniu była odpowiedzią szwajcarskich rafinerii na apel władz o wstrzymanie pracy tych zakładów, których towary i usługi nie odgrywają kluczowej roli podczas walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Dopiero dziś, po dwutygodniowym wstrzymaniu działalności, szwajcarskie rafinerie ogłosiły, że wracają do pracy.

Mogłoby się wydawać, że wstrzymanie działalności 3 mennic na okres “zaledwie” 14 dni nie odbije się znacząco na rynku złota. Należy jednak uwzględnić fakt, że Valcambi, PAMP oraz Argor-Heraeus odgrywają kluczową rolę w światowej produkcji złota. Podmioty te są bowiem odpowiedzialne za przerabianie około 1500 ton królewskiego kruszcu rocznie, co odpowiada ponad jednej trzeciej globalnej podaży złota.

Wstrzymanie działalności przez wielką trójkę w połączeniu z problemami w łańcuchach dostaw spowodowało braki fizycznego kruszcu na całym świecie, również w Polsce. Taki stan rzeczy odbił się na działalności większości dealerów złota, którzy w ostatnim miesiącu nie posiadali w swoich rezerwach fizycznego kruszcu.

Powrót do normalności?

Dopiero miniony weekend przyniósł pozytywne wieści, bowiem Valcambi, PAMP oraz Argor-Heraeus poinformowały, że otrzymały częściowe zezwolenie od lokalnych władz na wznowienie produkcji od 6 kwietnia. Wznowienie działalności wszystkich 3 rafinerii jest jednak uwarunkowane przestrzeganiem wielu obostrzeń, związanych z zachowaniem szczególnej ostrożności w obliczu pandemii. Zachowanie norm wynikających ze wszystkich zasad zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa wiąże się ze znacznym ograniczeniem produkcji, która sięga nawet 50% mocy przerobowych rafinerii.

Fizyczne złoto od ręki – kiedy i gdzie kupić?

Powrót do pracy szwajcarskich rafinerii nie jest jednak czynnikiem kluczowym. Jaka jest bowiem korzyść dla dealerów złota, związana ze wznowieniem działalności w Szwajcarii, skoro do rozwiązania pozostaje jeszcze jedna kluczowa kwestia – transport, który w dalszym ciągu jest utrudniony przez globalne obostrzenia?

Mimo wszystkich niedogodności, firma Tavex stara się stać na wysokości zadania i umożliwia wszystkim zainteresowanym zakup fizycznego złota od ręki. Aktualnie dostępne produkty najszybciej sprawdzić można w zakładce „Cennik”. W tym trudnym dla wszystkich okresie gorąco zachęcamy do składania zamówień online – produkty fizycznie dostępne w naszym magazynie wysyłamy już w 24 godziny od momentu zaksięgowania płatności.

Cena złota (XAU-PLN)
9251,99 PLN/oz
  
- 21,73 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,57 PLN/oz
  
- 3,99 PLN

Możesz chcieć również przeczytać