Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Szwajcarskie mennice zawiesiły działalność!

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 27.03.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9396,42 PLN/oz
  
- 140,25 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
119,35 PLN/oz
  
- 1,56 PLN
Szwajcarskie mennice Valcambi, PAMP i Argor Heraeus zawiesiły działalność

Valcambi, PAMP oraz Argor-Heraeus – trzy główne i największe rafinerie złota w Szwajcarii – oświadczyły w poniedziałek 23 marca, że wstrzymują produkcję na co najmniej tydzień!

Koronawirus uderza w złoto

Tak rygorystyczne podjęte przez mennice działania są odpowiedzią na polecenie władz lokalnych. Ich celem jest całkowite zatrzymanie nieustannie rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2.

Wszystkie trzy rafinerie złota znajdują się w kantonie Ticino (kanton – podstawowa terytorialna jednostka administracyjna Szwajcarii). Obszar ten jest zlokalizowany w południowej Szwajcarii i graniczy z północnymi Włochami, które – jak powszechnie wiadomo – zostały zdecydowanie najbardziej w Europie dotknięte pandemią COVID-19. Tak bliskie sąsiedztwo niewątpliwie przyczyniło się do podjęcia decyzji o wstrzymaniu pracy.

Podjęte przez mennice działania będą obowiązywały co najmniej do 29 marca.
Aktualizacja: w poniedziałek 30 marca mennica Argor-Heraeus poinformowała o przedłużeniu zawieszenia o kolejny tydzień, do 5 kwietnia 2020 roku.

Adrian Bachmann – komentarz głównego analityka Tavex Group:

Szwajcaria ma wyjątkową pozycję na światowym rynku złota. Pomimo, że złoto nie jest wydobywane w Szwajcarii, na terenie kraju znajdują się 4 światowej sławy konglomeraty – Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus oraz Metalor – których łączna zdolność produkcyjna wynosi 77% światowej zdolności rafinacji złota!

Szwajcaria na rynku złota

Tak ogromne możliwości sprawiają oczywiście, że wspomniane szwajcarskie mennice dominują na światowym rynku złota jeśli chodzi o łączną rafinację złota. Ich produkcja sięga 3250 ton, co stanowi niemal równowartość rocznej światowej ilości wydobycia złota (w 2019 roku było to 3436 ton)! Fabryki przerabiają zarówno wydobywane, jak i przetopione złoto, z całego świata.

Szwajcarskie rafinerie PAMP i Valcambi są również długoletnimi partnerami zaopatrzeniowymi firmy Tavex. Wstrzymanie ich pracy będzie miało znaczący wpływ nie tylko na naszą działalność, ale przede wszystkim na rynek fizycznego złota na całym świecie. Globalna gospodarka została sparaliżowana przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa, który niesie za sobą kryzys finansowy. Zasoby podmiotów handlujących złotem na całym świecie zostały praktycznie wyczerpane, a zakłócenia w dostawach ze Szwajcarii wywierają dodatkową presję na wzrost ceny złota fizycznego w stosunku do światowej ceny złota SPOT, która już i tak w 99,7% jest kreowana przez wirtualne transakcje na „papierowym złocie”.

Opracowanie na podstawie artykułu tavid.ee.

Możesz chcieć również przeczytać