Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Putin wysyła armię do największej kopalni złota w Rosji

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 21.05.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9549,27 PLN/oz
  
+ 23,47 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
121,07 PLN/oz
  
+ 1,67 PLN
Putin wysyła armię do największej kopalni złota w Rosji

Władimir Putin – obecnie panujący Prezydent Rosji – zadecydował o wysłaniu wojska rosyjskiego wraz z personelem medycznym do największej kopalni złota w Rosji, Olimpiady.

Epidemii koronawirusa w kopalni Olimpiada

Decyzja prezydenta Rosji została podyktowana koniecznością powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w obrębie kopalni Olimpiada, zarządzanej przez największego producenta złota w Rosji – Polyus. Zlokalizowana w Kraju Krasnojarskim na Syberii kopalnia zatrudnia około 6 000 osób, z czego jak dotąd u 866 pracowników stwierdzono obecność koronawirusa, natomiast 2 790 pracowników zostało uznanych za zdrowych. Co ciekawe, zgodnie z raportami rosyjskich mediów, większość z 866 zarażonych osób nie wykazywała żadnych objawów zakażenia, w związku z czym firma Polyus przeprowadzi testy wśród całego personelu – jako jedyna w regionie.

Jak wynika z informacji przekazanych na stronie ministerstwa, aby pomóc kopalni w opanowaniu lokalnej epidemii, Rosyjski Minister Obrony Narodowej – działając na polecenie samego Władimira Putina – wysłał personel wojskowy wraz z ponad 2 tonami zaopatrzenia medycznego (w tym maseczki, rękawiczki, stroje ochronne i respiratory). Do tej pory na miejscu pojawiło się 400 pracowników wojska wraz z 77 lekarzami i pielęgniarkami. Jednym z pierwszych zadań będzie przygotowanie mobilnego szpitala z 1 100 łóżek dla pacjentów – aktualnie kopalnia posiada prowizoryczny szpital mogący pomieścić 737 osób.

Rosyjska kopalnia złota Olimpiada nie wstrzyma pracy

Olimpiada posiada 26 milionów uncji złota w zapasie i – jak powiedział Prezes Polyus, Pavel Grachev, cytowany przez Ria Novosti – „Kopalnia nie planuje wstrzymywania operacji.”.

W tym miejscu warto również przypomnieć, że po pierwszym kwartale 2020 roku Centralny Bank Rosji zadecydował o zawieszeniu zakupów złota. W ostatnich tygodniach w Rosji nastąpił gwałtowny wzrost przypadków koronawirusa. W tej chwili kraj ten zajmuje niechlubne drugie miejsce pod względem liczby stwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19 – 308 705 chorych i co najmniej 2 972 zmarłych. Dla porównania, najwięcej przypadków odnotowano w Stanach Zjednoczonych – 1 579 194 chorych i co najmniej 94 149 zmarłych.

Opracowanie własne na podstawie artykułu kitco.com.

Możesz chcieć również przeczytać