Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rosyjski Bank Centralny wstrzymał zakupy złota

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 02.04.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9322,06 PLN/oz
  
- 230,94 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,95 PLN/oz
  
- 5,15 PLN
Rosja przestaje kupować złoto!

Rynek złota w dalszym ciągu boryka się z problemami związanymi z płynnością, ponieważ kopalnie i rafinerie zostały zamknięte wskutek ekonomicznych konsekwencji, które niesie ze sobą nieustannie rozprzestrzeniający się na całym świecie koronawirus.

Rosja wstrzymuje zakupy złota

Teoretycznie w obecnej sytuacji rynek mógłby spodziewać się niższego popytu. Tak przynajmniej wynika z działań władz Rosyjskiego Banku Centralnego, które oznajmiły, że wstrzymują kupno złota ze względu na wysoką niestabilność. W poniedziałkowym oświadczeniu Rosyjski Bank Centralny poinformował, że od 1 kwietnia zawiesza krajowe zakupy królewskiego kruszcu. „Dalsze decyzje dotyczące zakupów złota będą uzależnione od rozwoju sytuacji.” – powiedzieli przedstawiciele banku.

Problemy rosyjskiej gospodarki

Wysoki poziom niestabilności wpływa negatywnie nie tylko na rynek złota, ale na całą rosyjską gospodarkę, bowiem prowadzi ona wojnę z Arabią Saudyjską o cenę ropy. Cena ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) w poniedziałek osiągnęła najniższą od 17 lat wartość i spadła poniżej 20 USD za baryłkę.

Pandemia koronawirusa wywołała chaos na globalnym rynku złota, przede wszystkim ze względu na brak możliwości dostarczania metali szlachetnych do banków i dealerów na całym świecie drogą powietrzną. Załamanie globalnego łańcucha dostaw spowodowało braki na kluczowych rynkach. Według oceny analityków, pomimo dostępności metali szlachetnych, znajdują się one po prostu w niewłaściwym miejscu.

Złoto w Rosji

Na przestrzeni ostatnich 3 lat Rosyjski Bank Centralny zdominował rynek złota, poprzez konsekwentne powiększanie swoich zasobów w każdym miesiącu. Według danych Światowej Rady Złota, Rosyjski Bank Centralny w ubiegłym roku zakupił aż 158,1 ton królewskiego kruszcu! Dane WGC pokazują, że w styczniu tego roku ten sam bank poszerzył swoje rezerwy o kolejne 8,1 tony złota.

Pomimo, że Rosyjski Bank Centralny w niedalekiej przyszłości nie zamierza zwiększać rezerw złota, to według niektórych analityków nie rozpocznie on również w najbliższym czasie sprzedaży kruszcu.

W niedawnym wywiadzie dla Kitco News Juan Carlos Artigas – Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych w WGC – powiedział, że chociaż ilość zakupów złota przez banki centralne może spaść w porównaniu z ubiegłymi latami, kruszec ten w dalszym ciągu pozostanie dla tych podmiotów atrakcyjnym dywersyfikatorem. Dodatkowo wspomniał, że w świecie niskich stóp procentowych banki centralne mogą polegać na zgromadzonych zasobach złota w celu wspierania swoich walut narodowych.

Opracowanie na podstawie artykułu kitco.com.

Planujesz zakup fizycznego złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę Tavex – aktualnie dostępne w sprzedaży produkty najszybciej sprawdzisz w Cenniku. Postaw na wygodę i bezpieczeństwo, zamawiając złoto przez naszą stronę internetową z opcją dostawy kurierem już w 24 godziny!

Możesz chcieć również przeczytać