Stwórz nowe powiadomienie cenowe

UOB: Kurs złota wzrośnie do 1800 USD w ciągu 3 kwartałów

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 08.04.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9327,35 PLN/oz
  
- 184,64 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,82 PLN/oz
  
- 4,85 PLN
Czy cena złota wzrośnie do 1800 USD w ciągu 3-4 kwartałów?

Według ostatniego raportu UOB, dotyczącego strategii towarowej, w najbliższym czasie będziemy mogli zaobserwować znaczne odbicie cen złota.

1800 USD za uncję złota za rok

Gwałtowny wzrost ma być uzależniony od globalnej stymulacji polityki pieniężnej oraz bezprecedensowej polityki fiskalnej. „Według naszych prognoz, w najbliższych kwartałach będziemy świadkami znacznego wzrostu cen złota, odpowiednio do 1650 USD w 2 kwartale 2020, 1700 USD w 3 kwartale 2020, 1750 USD w 4 kwartale 2020 i 1 800 USD w 1 kwartale 2021.” – powiedział Heng Koon, Szef ds. Strategii Rynkowej w United Overseas Bank (UOB).

Według specjalistów zlokalizowanego w Singapurze banku marzec był wyjątkowo niestabilnym miesiącem dla wszystkich aktywów, w tym również złota. Po chwilowym spadku poniżej 1500 USD za uncję, cena złota odbiła się i jest gotowa do dalszego znacznego wzrostu.

Heng twierdzi, że „W przypadku, gdyby finansowanie rynku w USD załamało się w drugim kwartale 2020 roku, złagodzenie globalnej polityki pieniężnej w połączeniu z bezprecedensowym bodźcem polityki fiskalnej sprawi, że złoto będzie rosło w siłę”. „Sądzimy, że będziemy mogli zaobserwować znaczne odbicie cen złota w nadchodzących kwartałach. Większość globalnych banków centralnych nie tylko utrzymało stopy procentowe w okolicach zera, ale dodatkowo podjęło decyzje o wprowadzeniu w życie programów „luzowania ilościowego”. Te newralgiczne bodźce dobrze wróżą złotu i stanowią dla niego paliwo, co będzie widoczne już w drugim kwartale” – dodaje.

Złoto jako bezpieczna przystań

Nadchodzi globalna recesja, która doprowadzi do sytuacji, że złoto wzmocni swoją pozycję jako aktywa “bezpiecznej przystani”. Z ekonomicznego punktu widzenia sytuacja staje się coraz trudniejsza, ponieważ UOB przewiduje gwałtowne recesje w pierwszej połowie 2020 r. w praktycznie każdym kraju na świecie.

„W pierwszej połowie roku szczególnie Stany Zjednoczone, państwa strefy Euro, Japonia oraz Chiny odnotują gwałtowne ograniczenie wzrostu gospodarczego. Nie trzeba dodawać, że wraz z nasileniem się epidemii COVID-19 w Europie i USA perspektywy silnego ożywienia gospodarczego ulegają znaczeniu skurczeniu.” – zauważa Heng.

Od ubiegłego tygodnia rynek fizycznego złota boryka się z coraz większymi utrudnieniami, związanymi z ograniczeniami w transporcie lotniczym oraz zamknięciem szwajcarskich rafinerii, odkrywających kluczowe znaczenie w produkcji złota. Ich wznowione działanie nadal jest tylko iskrą nadziei, ponieważ aktualnie mennice pracują na mniej niż 50% swoich możliwości.

Przewidywania dotyczą również stóp procentowych, które najprawdopodobniej utrzymają się na niskim poziomie przez długi czas, co dodatkowo wpłynie korzystnie na wzrost cen złota.

Możesz chcieć również przeczytać