Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoty Amerykański Orzeł powraca w nowej odsłonie!

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 14.07.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9231,77 PLN/oz
  
+ 78,96 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,52 PLN/oz
  
+ 5,45 PLN
TavexNews: Złoty Amerykański Orzeł powraca w nowej odsłonie!

Po 35 lat od debiutu serii Gold American Eagle w 1986 roku U.S. Mint po raz pierwszy wprowadziła zmiany w projekcie monety. W dalszym ciągu jej głównym motywem jest orzeł, jednak w nieco innej odsłonie.

Zmiany w projekcie monety Złoty Amerykański Orzeł 2021

Zmiany w designie Złotego Amerykańskiego Orła zostały wprowadzone wyłącznie w obrębie rewersu monety. Wobec tego na awersie w dalszym ciągu znajdziemy wizerunek kobiety personifikującej wolność, która w prawej dłoni trzyma pochodnię, natomiast w lewej gałązkę oliwną. Poniżej postaci po lewej stronie umieszczony został budynek Kapitolu. Z kolei po prawej stronie widnieje data produkcji konkretnej monety.

Przechodząc do zmian, które zaszły na rewersie, tym co widać już na pierwszy rzut oka, jest to, że U.S. Mint pozostała wierna dotychczasowemu motywowi orła, jednak wprowadziła pewne modyfikacje w zakresie jego przedstawienia.

W pierwotnej wersji rewers monety przystawiał zmierzającego w kierunku gniazda orła, który trzymał w szponach gałązkę oliwną. W gnieździe ukazana została samica orła z młodymi. Na „odświeżonej” wersji niemalże całą powierzchnię rewersu monety zajmuje profil orła. Tym, co robi szczególne wrażenie jest precyzja wykonania i dbałość o każdy szczegół – trzeba przyznać, że nowy rewers dodaje monecie jeszcze więcej elegancji. Jeśli chodzi o pozostałe elementy rewersu można uznać, że w obu przypadkach ich rozmieszczenie zostało dostosowane do głównego motywu. W dalszym ciągu na rewersie Złotego Amerykańskiego Orła znajdziemy więc te napisy, co w pierwowzorze: „UNITED STATES OF AMERICA”, „E PLURIBUS UNUM”, czyli po łacińsku „z wielu jeden” oraz “IN GOD WE TRUST”, który oznacza „w Bogu pokładamy ufność”, informację o nominale – 50 dolarów – i wadze monety – 1 uncji złota. Zmianie uległy natomiast umieszczone na obu monetach inicjały projektanta. W pierwotnej wersji znajdziemy litery „MB” (Miley Busiek), natomiast za nową odsłonę rewersu Amerykańskiego Złotego Orła odpowiada Jennie Noris („JN”).

TavexNews: Złoty Amerykański Orzeł powraca w nowej odsłonie!

Dlaczego warto kupić Złotego Amerykańskiego Orła?

Złoty Amerykański Orzeł obok Południowoafrykańskiego Krugerranda, Kanadyjskiego Liścia Klonu, Australijskiego Kangura i Wiedeńskiego Filharmonika jest jedną z najchętniej wybieranych monet bulionowych. Moneta charakteryzuje się wysoką płynnością, dzięki czemu rynek zbytu Złotego Amerykańskiego Orła nie ogranicza się wyłącznie do rynku amerykańskiego, bowiem ma ona swoich zwolenników na całym świecie. Początek fenomenu Amerykańskiego Złotego Orła rozpoczął się już w roku pierwszej emisji – tylko w 1986 roku U.S. Mint sprzedała przeszło 690 tysięcy uncji. Taki „start” zdecydowanie przyspieszył ekspansję monety i pozwolił jej sukcesywnie zdobywać zaufanie kolejnych inwestorów.

Czym wyróżnia się Złoty Amerykański Orzeł?

Zgodnie z Gold Bullion Act, złoto, z którego produkowana jest moneta Amerykański Złoty Orzeł, musi pochodzić ze złóż zlokalizowanych na terytorium Ameryki i zawierać domieszkę metali, które uodpornią monetę na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego moneta produkowana jest z 22-karatowego złota o próbie 916, a owymi stopami, które mają zapewnić jej dodatkową ochronę są srebro i miedź.

Tavex jako jeden z pierwszych dealerów na polskim rynku już teraz oferuje w sprzedaży monetę Złoty Amerykański Orzeł 2021 w nowej wersji. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą.

Cena złota (XAU-PLN)
9231,77 PLN/oz
  
+ 78,96 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,52 PLN/oz
  
+ 5,45 PLN

Możesz chcieć również przeczytać